www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Zimní výstup na Helfštýn

1 2 3 4 5

JP JP
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Severní Morava vloženo: 10.01.2007
Komentářů: 2 | Průběžné hodnocení: 2.50 - hodnoceno 2x | shlédnuto: 74847x

foto1

Náměstí v Lipníku

foto1

Náměstí v Lipníku.

foto1

Lipník nad Bečvou

Zobrazit všechny snímky >

Zimní výstup na Helfštýn začátkem ledna je tradiční akcí přerovských turistů. Letos se uskutečnil již potřicáté. Proto k této akci byla vydána i výroční turistická známka.
Počasí nebylo vůbec zimní. Několik stupňů nad nulou drobně mžilo. Přesto se akce zúčastnilo několik stovek turistů.
Vyšli jsem z hezkého městečka Lipník nad Bečvou jehož historické jádro je pěkně opravené. Za vidění stojí zbytky zachovaných středověkých hradeb s baštami renesanční zvonice nebo areál bývalé piaristické koleje s chrámem sv. Františka. Jedinou vadou na kráse je provozní doba zdejšího infocentra které je otevřené jen v pracovní dny. Jako by turisté o víkendu nevýletovali! V sobotu 6. ledna 2007 však pracovnice toto infocentrum otevřela pro účastníky výstupu na Helfštýn. Více o Lipníku na www.mesto-lipnik.cz
Z města vycházíme po červené okolo přírodní rezervace Škrabalka kterou tvoři mrtvé rameno řeky Bečvy obklopené starými vrbinami a olšinami. Odtud se již otevírá výhled na hrad Helfštýn.
Přicházíme do vísky Týn nad Bečvou kde se občerstvujeme v sympatické hospůdce Pod lipou ( www.turistickyweb.cz/podniky-detail.php?idpodniku=103 ) a stále po červené stoupáme nejprve silnicí později lesní pěšinou k hradu Helfštýn. ( www.helfstyn.cz )
Jedná se o jednu z nejhezčích hradních zřícenin na Moravě. Založený byl na počátku 14. století. Dnes je ve správě přerovského muzea. V jeho rozlehlém areálu se konají nejrůznější akce historického rázu divadelní představení a pod. Nejznámější je sympozium uměleckých kovářů Hefaiston které probíhá každoročně v srpnu. Z hradní věže je široký rozhled do okolí které bývá nazýváno Moravskou bránou. V areálu hradu nezapomeneme navštívit ani stylovou hradní restauraci www.turistickyweb.cz/podniky-detail.php?idpodniku=104 .
Modrá a červená turistická trasa láká k cestě do 15 km vzdálených Hranic či do Teplic nad Bečvou se známými lázněmi a Hranickou propastí. Nepříznivé počasí s několika prudkými přeháňkami nás ale nutí k návratu do Lipníka. Tak snad někdy příště.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
tento uživatel nemá svojí ikonu, domluvte mu, ať si nějakou opatří!
Magda - 28. 04. 2008, 16:20

Informační centrum má v zimním období opravdu o víkendech zavřeno - Lipník n. B. není v zimě turisticky atraktivní. Ale už od 1. května má otevřeno každý den včetně sobot a nedělí a navíc nabízí zájemcům prohlídku městské památkové rezervace s průvodcem. Prohlídka odchází denně mimo pondělí od TIC v 10 a 14 hodin. Zájemci se s průvodcem podívají do památek které nejsou běžně přístupny - zvonice bývalá synagoga a dozví se spoustu zajímavých informací.

 
deseo
deseo - 11. 01. 2007, 08:56

Tato oblast a severní morava celkově je pro mně zatím neprobádanou oblastí - asi bych to měl co nejdříve změnit :-)

 
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.