www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo
 
Zimní výstup na Helfštýn začátkem ledna je tradiční akcí přerovských turistů. Letos se uskutečnil již potřicáté. Proto k této akci byla vydána i výroční turistická známka.
Počasí nebylo vůbec zimní. Několik stupňů nad nulou drobně mžilo. Přesto se akce zúčastnilo několik stovek turistů.
Vyšli jsem z hezkého městečka Lipník nad Bečvou jehož historické jádro je pěkně opravené. Za vidění stojí zbytky zachovaných středověkých hradeb s baštami renesanční zvonice nebo areál bývalé piaristické koleje s chrámem sv. Františka. Jedinou vadou na kráse je provozní doba zdejšího infocentra které je otevřené jen v pracovní dny. Jako by turisté o víkendu nevýletovali! V sobotu 6. ledna 2007 však pracovnice toto infocentrum otevřela pro účastníky výstupu na Helfštýn. Více o Lipníku na www.mesto-lipnik.cz
Z města vycházíme po červené okolo přírodní rezervace Škrabalka kterou tvoři mrtvé rameno řeky Bečvy obklopené starými vrbinami a olšinami. Odtud se již otevírá výhled na hrad Helfštýn.
Přicházíme do vísky Týn nad Bečvou kde se občerstvujeme v sympatické hospůdce Pod lipou ( www.turistickyweb.cz/podniky-detail.php?idpodniku=103 ) a stále po červené stoupáme nejprve silnicí později lesní pěšinou k hradu Helfštýn. ( www.helfstyn.cz )
Jedná se o jednu z nejhezčích hradních zřícenin na Moravě. Založený byl na počátku 14. století. Dnes je ve správě přerovského muzea. V jeho rozlehlém areálu se konají nejrůznější akce historického rázu divadelní představení a pod. Nejznámější je sympozium uměleckých kovářů Hefaiston které probíhá každoročně v srpnu. Z hradní věže je široký rozhled do okolí které bývá nazýváno Moravskou bránou. V areálu hradu nezapomeneme navštívit ani stylovou hradní restauraci www.turistickyweb.cz/podniky-detail.php?idpodniku=104 .
Modrá a červená turistická trasa láká k cestě do 15 km vzdálených Hranic či do Teplic nad Bečvou se známými lázněmi a Hranickou propastí. Nepříznivé počasí s několika prudkými přeháňkami nás ale nutí k návratu do Lipníka. Tak snad někdy příště.

foto1

Náměstí v Lipníku

foto1

Náměstí v Lipníku.

foto1

Lipník nad Bečvou

foto1

Helfštýn od Lipníka

foto1

Hrad Helfštýn

foto1

Na Helfštýně (1)

foto1

Na Helfštýně (2)

foto1

Na Helfštýně (3)

foto1

Na helfštýně (4)

foto1

Na Helfštýně (5)

foto1

Kovářské výhně na Helfštýně

foto1

Výhled z Helfštýna

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
tento uživatel nemá svojí ikonu, domluvte mu, ať si nějakou opatří!
Magda - 28. 04. 2008, 16:20

Informační centrum má v zimním období opravdu o víkendech zavřeno - Lipník n. B. není v zimě turisticky atraktivní. Ale už od 1. května má otevřeno každý den včetně sobot a nedělí a navíc nabízí zájemcům prohlídku městské památkové rezervace s průvodcem. Prohlídka odchází denně mimo pondělí od TIC v 10 a 14 hodin. Zájemci se s průvodcem podívají do památek které nejsou běžně přístupny - zvonice bývalá synagoga a dozví se spoustu zajímavých informací.

 
deseo
deseo - 11. 01. 2007, 08:56

Tato oblast a severní morava celkově je pro mně zatím neprobádanou oblastí - asi bych to měl co nejdříve změnit :-)

 
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.