www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Turistické trasy v okolí Blatné

1 2 3 4 5

elbunda elbunda
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Jižní Čechy vloženo: 14.07.2011
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 2.25 - hodnoceno 4x | shlédnuto: 55729x

foto1

Zámek Blatná

foto1

U Bryndů

foto1

Kadovský viklan

Zobrazit všechny snímky >

Letní cyklodovolenka nás tentokrát zavála na hranici Plzeňského a Jihočeského kraje konkrétně do malé obce Pole u Kadova která se ukázala jako ideální výchozí bod pro každodenní ježdění. Počasí nebylo vyloženě letní ale i přesto se jezdit dalo i když nakonec méně než jsme předpokládali. Kraj rybníků lesů dobrého jídla a pití v některých oblastech překonal naše očekávání v jiných tomu bylo naopak. Pěkné prostředí hromada zajímavých míst typické jihočeské domky často až kýčovitě pomalované působily po pracovně nabitých měsících v městském prostředí jako balzám. Zklamáním byla dosti mizerná kvalita hospod jenž jsme navštívili a nebylo jich málo. Očekávali jsme především dobré domácí jídlo a vstřícný personál – bohužel většinou šlo o poměrně velké zklamání. Ne že by jídlo nebylo dobré ale žádná hitparáda se nekonala téměř ve všech hospodách byly tristní porce kterých by se ani malé děcko nenasytilo. Kvalita obsluhy také nikde neoslňovala......možná jsme jen neměli na dobré restaurace štěstí.


Zpět k výletům. Kraj okolo Blatné je protkán mnoha turistickými trasami takže se zde nikdo (ani já při své mizerné orientaci) neztratí. Zajímavé je že mnoho částí tras vede přímo po silnici což je trochu škoda. Lesem a mezi rybníky se jezdí i chodí příjemně kopců minimálně terén je vstřícný i absolutním nesportovcům.


Blatná
Blatná je město 18 km severně od Strakonic. V Blatné se několik potoků spojuje v řeku Lomnici. V roce 2011 zde žilo 6 753 obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Nejsem sice „památkový typ“ ale jako největší zajímavost bych vyzdvihl vodní zámek s impozantním parkem na němž se prohání početné stádo daňků skvrnitých kteří se zde volně popásají a jsou velmi krotcí. Ozdobou parku je také množství věkovitých dubů z nichž už bohužel mnoho podlehlo zubu času. Naproti zámku doporučuji navštívit zajímavou hospůdku U Bryndů.


Rozhledna Pětnice Záboří
Rozhledna Pětnice se nachází při silnici ze Záboří do Čečelovic asi 10 km jihozápadně od Blatné. Je vysoká 25 metrů a nabízí nádherný pohled na okolí Blatné. Kolegové zklamali zřejmě kvůli alkoholovém večírku se jim až nahoru nechtělo a připravili se tak o nezapomenutelný pocit na vrcholu kde se rozhledna chvěla ve větru až to nahánělo strach.


Velká kuš
Velmi působivý rybník s 7,5 ha rozlehlou přírodní rezervací. Rybník je součástí poměrně složité rybniční soustavy v jihozápadním okolí Blatné. U sousedního rybníku Malá Kuš je starodávný kamenný můstek.


Kadovský viklan
Kadovský viklan je nejznámějším Českým viklanem. Leží u jihovýchodního okraje obce Kadov. Balvan je na 1 metr vysoké skalce. V obvodu viklan měří více jak 11 metrů a jeho váha činí kolem 30 tun. V roce 1985 byl viklan vyhlášen přírodní památkou ale pozornost vědců upoutával již v 19. století. Nejstarší záznamy o viklanu jsou z roku 1856 a v tomto období také vzniklo pojmenování balvanu jako viklan. Nejenom vědce přitahoval tento balvan ale také kameníky kteří do něj vytesaly prohlubně pro usazení klínů pomocí kterých by po té kámen rozbili. Zásluhou okresního hejtmanství byl kámen uchráněn před rozbitím. V roce 1893 byl kámen posunut skupinou nadšenců ze své původní polohy o 1,5 metru. Na původní místo byl kámen vrácen v roce 1983 za přispění ing. Pavla Pavla který je známý svými studiemi o pohybu soch na Velikonočních ostrovech. Z obce Kadov byla kolem viklanu vyznačena naučná stezka Kadovský viklan. K viklanu vede žlutá turistická trasa.
.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.