www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Sopka na Broumovsku

1 2 3 4 5

JP JP
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Východní Čechy vloženo: 26.07.2006
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 2.00 - hodnoceno 9x | shlédnuto: 72455x

foto1

kostel sv. Markéty v Šonově

Poněkud stranou turistických tras se nachází obec Šonov u Broumova. Prochází tudy jedna cyklotrasa - z Řeřišného u Machova přes Božanov a Otovice na Janovičky a do Hynčic. Jinak je tu poklidno jediným náznakem jakéhosi ruchu bývají občasné rockové koncerty ve zdejší hospůdce bývalého disidenta Standy Pitaše. (Nevím kolik pamětníků předlistopadových dob čte tento web.)

Ale co ta sopka?

Geolog by řekl že se jedná o jednu z na našem území nečetných ventarol. Na vrchu Homole (648 m.n.m.) zvaném též Šonovská sopka je skutečně jakási homolka uprostřed níž zeje záhadná (bezedná ?) jáma. Teď v létě není ničím zajímavá v zimě se z ní za mrazu páří stoupá horký vzduch sníh v okolí je vytátý. Co to je ? Jícen sopky ? Nebo snad poselství samotných Pekel? Nic takového. Jen hluboce rozpukaným skalnatým podložím sem stoupá horký vzduch z nitra Země. Podle některých nedoložených názorů dosahuje soustava podzemních puklin až do chodeb uhelných dolů poblíž blízkého polského města Nowa Ruda.

Pseudosopka leží stranou turistických značených tras. Místními příznivci turistiky zde byl vyznačený 9 km zelený okruh. Začíná u autobusové zastávky "Šonov obecní úřad" poblíž dnes zdevastovaného kostela sv. Markéty jehož autorství je připisováno K.I.Dientzenhoferovi. Z obce vychází spolu se zelenou cyklotrasou směr Janovičky. Asi po 1 km se od ní odděluje a stále mírně stoupá pohodlnou lesní svážnicí až k odbočce pod pseudosopkou. Poté trasa opět klesá a schází k obci Šonov do její dolní části poblíž zmiňované hospody U Pitašů a autobusové zastávky "Šonov kulturní dům".

Celá trasa je dobře sjízdná na kole v zimě na běžkách. Pouze asi 300 m od lesní svážnice na samotný vrchol "sopky" je nutno vystoupat po svých.

Nejzajímavější je pochopitalně za mrazivých zimních dní kdy se projevuje efekt ventaroly ale i teď v horkých letních dnech skýtá zajímavou a uklidňující procházku (vyjížďku) lesním stínem po cestách tak vzdálených turistickému ruch blízkých Broumovských stěn či Teplicko-adršpašských skalních měst.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.