www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Rychnov nad Kněžnou

1 2 3 4 5

elbunda elbunda
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Východní Čechy vloženo: 1.07.2007
Komentářů: 1 | Průběžné hodnocení: 2.45 - hodnoceno 9x | shlédnuto: 76410x

foto1

Zámek

foto1

Kostel Nejsvětější Trojice

foto1

Kostel Nejsvětější Trojice

Zobrazit všechny snímky >

Poprvé a ne zcela dobrovolně jsem se ocitl v kraji okolo Hradce Králové a dva pracovní dny jsem strávil v malebném městečku Rychnov nad Kněžnou na akci Poláčkovo léto. Jedná se o čtrnáctidenní divadelní festival na který se sjíždí soubory z celé republiky.

Škoda že práce bylo přespříliš a plánovaná delší vycházka po nějaké turistické stezce se nekonala. On nebyl téměř žádný čas ani na řádný odpočinek tak zde můžu alespoň popsat pár dojmů ze samotného Rychnova. Městečko s několika tisíci obyvateli velmi dobře udržované a obkopené krásnou přírodou.

Rychnovu vévodí raně barokní zámek postavený v letech 1676-1690 za Františka Karla I. Libbštejnského z Kolowrat hejtmana Markrabství moravského. Za jeho syna Norberta Leopolda a jeho syna Františka Karla II. došlo k velkolepě pojaté urbanistické přestavbě celého areálu jejímž autorem byl vynikající architekt Giovanni Santini. Zámek byl v hlavním průčelí rozšířen na obou stranách o boční křídla ukončená věžemi mansardové střechy hl. budovy dostaly polopatrové nástavce a vikýře. Neméně zajímavý je i objekt jízdárny jenž je vyzdobena freskami významného slezského malíře a která momentálně prochází venkovní rekonstrukcí.

Vedle zámku stojí monumentální kostel který byl původně postaven pro české bratry na sklonku 16. století Kryštofem Betengelem. V průběhu třicetileté války byl kostel značně poničen a tak ho roku 1666 nechal František Karel Libštejnský z Kolowrat opravit. Kostel byl zasvěcen nejsvětější trojici. Dnes se nachází v ne příliš dobrém stavu.

Městečko je protkáno úzkými uličkami které se scházejí na malém náměstí jedna hospůdka za druhou. Velmi mě zaujala cukrárna spojená s cyklistickou prodejnou.

Až někdy pojedete kolem Rychnova nad Kněžnou určitě se zastavte! Příjemné prostředí hlady neumřete a v bývalém pivovaru dostanete výbornou pálenku limonádu nebo mošt!


Pár odkazů:
www.pruvodce.com/rychnovnadkneznou/
www.sodo.cz/
www.potravinarroku.cz/profil-firmy.php?id=59
www.rychnov-city.cz/

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
elbunda
elbunda - 12. 06. 2009, 13:39

Tak za 14 dní jedu pracovně do Rychnova na 4 dny a beru si kolo tak doufám že bude čas na ježdění a námět na nějaký pěkný zápis.

 
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.