www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Přes Tábor a Kumburk

1 2 3 4 5

JP JP
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Východní Čechy vloženo: 2.03.2007
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 2.25 - hodnoceno 4x | shlédnuto: 64909x

foto1

Pivo v Košově ukázkově kroužkovalo

foto1

Allainův kříž nad Košovem

foto1

I pod Táborem řádil Kiryll

Zobrazit všechny snímky >

Zimní výstup na Tábor je každoroční akce turistů z Lomnice nad Popelkou. Zatímco v minulých letech bývala doménou běžkařů letos vinou neobvyklého průběhu zimy přišli milovníci bílé stopy zkrátka zato několik cyklistů se 17. února vydalo na Tábor.
Vycházíme z Lomnice nad Popelkou ( www.lomnicenadpopelkou.cz ) odkud na Tábor vede červená značka. My však jdeme po silnici s pěknými výhledy na Krkonoše (za zády) přes obec Košov v jejíž blízkosti se nachází pramen Cidliny jak nám nedávno připomněl pan Haničinec v repríze seriálu „Zpátky k pramenům“. Hospůdka v Košově byla také dlouhá léta azylem všech milovníků hory Tábor protože turistická chata na vrcholu byla dlouhodobě uzavřená a chátrala. Přestože bylo krátce po osmé hodině paní hostinská již účastníky výstupu očekávala. Polívčička zahřála pivo překrásně kroužkovalo.
Pokračujeme po červené stoupáme lesem okolo Allainova kříže který zde je postaven na památku jednoho z členů rodiny Rohanů jimž zdejší panství patřila. I na zdejších lesích se podepsala návštěva hurikánu Kiryll. Po necelých dvou kilometrech staneme na vrcholku hory Tábora. Zdejší turistická chata s rozhlednou dlouhá léta chátrala dnes je konečně hezky opravená restaurace je v provozu a jen malé nedodělky brání zpřístupnění rozhledny. Je předpoklad že v hlavní turistické sezoně již bude možno na ni vystoupit. ( www.lomnicenadpopelkou.cz/rozhltab.htm )
Pochválíme hezky zrekonstruovaný interiér ale občerstvení vynecháme protože davy turistů jsou opravdu obrovské. Vydáváme se opět po červené (pozor ta se zde rozbíhá do čtyř směrů !) klesáme přes obec Chlum do vsi Ploužnice. Zde začíná jedna z nejkrásnějších partií naší cesty. Vlevo se otevírá úžasný výhled zahrnující část Jizerských hor ale zejména celé západní Krkonoše od Tvarožníku až po Sněžku. Vpravo pak vidíme do jičínské části Českého Ráje s vrchem Veliš Zebín a s masívem Prachovských skal. Jakoby na dosah ruky se nám objeví homolka s hradem Bradlec www.fch.vutbr.cz/home/richtera/old/source/myland/bradlec.html www.turistik.cz/cs/pruvodce/cil/hrad-bradlec/ ).
Projdeme vískou Žďár u Kumburka a přicházíme do sedla kterým prochází silnice z Jičína do Staré Paky. Tady stojí vyhlášená turistická a výletní restaurace Na Klepandě. Po levném a chutném obědě pokračujeme stoupáním do lesa pod hradem Kumburk. Strom se směrovkami opět podlehl Kiryllovi.
O zříceninu hradu Kumburk pečuje skupina nadšenců kteří pro jeho záchranu odvádějí obrovský kus práce. Určitě stojí za návštěvu jak hrad tak alespoň jeho stránky www.kumburk.cz/ . Bohužel právě v den kdy tudy procházelo hodně turistů nikdo nebyl přítomen. Přitom by se určitě našlo dost zájemců o nákup turistické známky nebo jiných suvenýrů. Překrásný výhled je odtud na Krkonoče Český Ráj Kozákov,...
Ještě kousek nás vede červená z rozcestí Skalka pod Kumburkem pak pokračujeme po zelené. Ta vede místy po dost rozbahněné cestě ale stále nás provázejí hezké výhledy. Sestupujeme do městečka Stará Paka odkud se rozbíhají tratě do pěti směrů.
Celá trasa měří asi 18 km a je sjízdná na kole i na běžkách.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.