www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Na kole v Posázaví

1 2 3 4 5

elbunda elbunda
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Střední Čechy vloženo: 14.07.2010
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 1.00 - hodnoceno 2x | shlédnuto: 56964x

foto1

Český Šternberk

foto1

Některé úseky patřily k těm náročnějším

foto1

Rozhledna

Zobrazit všechny snímky >

Po roce se opět naše cyklobanda vydala na prodloužený víkend tentokrát do krajiny pro nás zatím neobjevené - do posázaví. Ubytování jsme nalezli v Petrovickém mlýně což se ukázalo jako dobrá volba. Pokud hledáte přírodní prostředí příjemné lidi a nepotrpíte si na drahý luxus můžeme vám jej všichni vřele doporučit.


V okolí Zruče nad Sázavou Českého Šternberka či Kácova nás překvapily především dvě věci. Tou první je poměrně vysoká náročnost a kopcovitost terénu i značené turistické trasy jsou místy neprůjezdné na čemž se dle místních obyvatel podepsaly nedávné místní vichřice. Každopádně je zde zapotřebí horského kola a pokud půjde o all mountain či enduro tak si užijete naplno. Druhou specifickou vlastností kraje je totální absence hospod. Je tu prostě takový "až moc" klid jako bychom se vrátili v čase o nějaké desetiletí zpět. Ceny v místních krámcích a těch několika málo hospodách tomu také odpovídaly.


Zde je popis několika zajímavých míst v okolí:

Kácov
Malé městečko na břehu Sázavy s 800 obyvateli které je známé především díky vyhlášenému pivovaru. Pivovarskou restauraci jsme sice nenavštívili byla nabytá k prasknutí ale nakonec jsme na Hubertusa narazili jinde - mně osobně chutnalo. Kácov je znám i díky železniční trati Posázavského pacifiku. Několikrát ročně se z Prahy konají jízdy historických vlaků s parními lokomotivami. Každoročně koncem srpna probíhá tradiční a proslulá Kácovská pouť. V září je Kácov místem startu automobilové veteran rallye. Od roku 2007 se v Kácově koná jeden z největších hudebních festivalů – Sázavafest na který se sjíždí do městečka kolem 20 000 lidí.


Zruč nad Sázavou
Jak kolega Wapi prohlásil že mu zde Husák dýchá na rameno tak tím dokonale vystihl "aktuální" podobu města. Stavěli jsme na Mírovém náměstí a studovali mapu města - zoufale jsme sháněli alespoň trochu slušnou hospodu. Názvy ulic zde mluví za vše: 1. Máje 5. Května Revoluční Mládežnická Pětiletky,.... Atmosféru dokreslovala velká Baťova fabrika Sázavan. Snad jen místní zámeček za něco stál i když jsem měl z něho spíš takový "komerční" pocit. Nakonec jsme se naobědvali mezi panelákama v asijské restauraci která ovšem nasadila laťku hodně vysoko a žádná další hospoda ji během této dovolenky nepřekonala.Rozhledna Březina
Rozhledna stojící na vrchu kterému se říká Březina u Žandova u Uhlířských Janovic je stavbou která v sobě snoubí mnoho funkcí. Je to radiokomunikační bod který využívají zdravotníci záchranáři vojáci policie hasiči a v neposlední řadě také turisté. K naší nelibosti byla branka u rozhledny zamčená ale díra v pletivu nás pustila dále a nakonec jsme si pohled do kraje náramně užili.Český Šternberk
Městys Český Šternberk se nachází v podhradí stejnojmenného hradu na březích Sázavy. Pro mě jednoznačně zklamání - nejsem "hradní" a "zámkovej" typ tak bych toto místo označil za Václavák plný ušmudlaných vodáků a pitomců na čtyřkolkách. Hospoda kousek od náměstí nám udělala radost - na jídlo prý budeme čekat hodinu a navíc vlastně nic k jídlu neměli takže jsem začínal propadat panice že budu o hladu. Nakonec jsme na druhém břehu řeky narazili na Parkhotel Český Šternberk (který sice vypadal jako nádraží) a zde jsme se najedli opravdu výborně.Možná tento článek vyzní hodně kriticky ale těch pár popsaných nedostátků totálně převyšuje nádherná příroda klid a pohoda která zde byla.


Zde mapka jedné z vyjížděk: www.bikemap.net/route/580226


.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.