www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Na Hefaiston

1 2 3 4 5

Claricia Claricia
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Severní Morava vloženo: 20.07.2006
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 3.20 - hodnoceno 5x | shlédnuto: 115094x

Vzhledem k tomu že se blíží další ročník Mezinárodního setkání uměleckých kovářů na hradě Helfštýně rozhodla jsem se že se tam letos zajedu podívat. Sice nevím jak zvládnu nátřesk lidí ale snad se to zadaří a akce se povede.

A protože se mi nechce jen dojet na hrad a zpátky rozhodla jsem se že to spojím s cca dvacetikilometrovým výšlapem z Lipníka nad Bečvou do Hranic. Prochází tudy tak zvaná Jantarová stezka dálková červená turistická značka a cyklostezka nazvaná podle historické stezky po které bylo na naše území dováženo různé zboží z východní Evropy a Asie.

Do Lipníka nad Bečvou se dopravím (možná dopravíme) vlakem - jak také jinak pro mě osobně je to nejpohodlnější způsob dopravy. V Lipníku se nachází Muzeum Záhoří bohužel jsem k němu zatím nebyla schopná najít další informace... Ale uvidíme možná se tam podíváme možná ne záleží na tom jestli bude otevřeno.

Z Lipníka pak vyrazím přes Týn nad Bečvou po červené směr hrad Helfštýn. Jak tak koukám na mapu tak už se těším na to stoupání hlavně pokud bude teplo. Informace o hradě můžete najít na oficiálních stránkách www.helfstyn.cz - stejně jako informace o Hefaistonu onom setkání uměleckých kovářů. Těším se že se podívám na ukázky kovářských prací...
Otevírací doba hradu je následující:
1. 3. – 31. 3. a 1. 11. – 30. 11. soboty a neděle 9 – 16 hodin
1. 4. – 30. 4. a 1. 9. – 31. 10. úterý až neděle 9 – 17 hodin
1. 5. – 31. 8. úterý až neděle 9 – 18 hodin

A pak už vzhůru po červené značce do Teplic nad Bečvou. Cesta vede celou dobu lesem pod vrchy Krásnice Maleník a Křivý kolem několika pramenů a studánek takže snad bude příjemná. Jediné čeho se trochu obávám je fakt že souběžně s červenou značkou vede cyklostezka a že právě v době Hefaistonu bude v okolí cykloturistů plno. Ale snad se s nimi nepobijeme chce to jen trochu tolerance.

U Teplic nad Bečvou na mě čekají dvě přírodní památky - Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast. Na obě se těším protože jsem na místě ještě nebyla. Trocha informací ze stránek www.caves.cz/jeskyne.php?jazyk=CZ&jeskyne=ZBR :

Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit dále tzv. gejzírové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy. Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14°C. Byly objeveny v roce 1912 a pro veřejnost jsou zpřístupněny od roku 1926. Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší propast České republiky „Hranická propast“. Její suchá část do níž lze volně nahlédnout má hloubku -69,5 metru v zatopené části je nejnovějším měřením z roku 1995 potvrzena hloubka dalších -205 m. Celková hloubka je tedy zatím -274,5 metru dna dosud nebylo dosaženo.

Tak jsem na to opravdu zvědavá podle popisu to rozhodně bude stát za to. Jeskyně jsou otevřené od dubna do října od 9 do 16 hodin. Vstupné činí 60,- resp. 30,- Kč a za příplatek 30,- Kč je možné zakoupit povolení k focení v jeskyních.

Od jeskyní projdu kolem propasti a zříceniny hrádku Svrčov do Hranic. Po cestě se nachází Nová synagoga novorománská stavba postavená v 60. letech 19. století. Je v ní umístěna výstavní síň bohužel se mi zatím nepovedlo zjistit jak je otevřená... Ale i na to dojde.

A pak už hurá na vlak a domů zpátky do Brna...

Trasa: Lipník nad Bečvou - Helfštýn - Teplice nad Bečvou - Hranice
Délka: Asi 21 km
Hodnocení: K vidění toho bude spousta uvidím jaká bude trasa - zatím za 2.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.