www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Za prvními Přemyslovci

1 2 3 4 5

Claricia Claricia
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Střední Čechy vloženo: 25.07.2006
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 3.35 - hodnoceno 17x | shlédnuto: 31429x

Pocházím z Roztok u Prahy - a i proto bych vám ráda doporučila výlet kousek od Prahy, procházku nejen za historií, ale také krásnou přírodou údolí Únětického potoka.

Nechte se někdy vyvézt z Prahy-Dejvic autobusem č. 340 na zastávku Roztoky, Levý hradec. Ze zastávky je to jen pár kroků ke kostelu sv. Klimenta, pod kterým se nacházejí základy původní románské rotundy pocházející z doby prvních Přemyslovců. Na tomto hradišti před přesunutím na hrad Prahu sídlil první historicky doložený přemyslovský kníže Bořivoj - a velmi pravděpodobně i jeho předkové. Na tomto místě byl zvolen druhý český biskup, Slavníkovec Vojtěch.

Dnes se na místě hradiště nalézá barokní kostel s gotickou apsidou a hřbitovem. V apsidě byly nalezeny původní fresky, které byly v minulých letech zrestaurovány a rozhodně stojí za shlédnutí. Je také možný přístup do podzemí kostela, kde si můžete prohlédnout již zmíněné základy. Neočekávejte něco mohutného - zdálky kostel vypadá jako obyčejný venkovský kostel, základy také nejsou odhaleny celé.

Z hradiště je možné sejít po zelené značce do údolí Vltavy. Prochází se podél klecanských komor, až vás značka dovede k rozcestníku u roztockého zámečku. Původně to byla vodní tvrz - vodní příkopy jsou zachovány dodnes. V zámečku sídlí Středočeské muzeum a nachází se zde různé expozice, jedna z nich je věnována malířce Zdence Braunerové, která žila v mlýně, který dnes patří také muzeu. Další informace najdete na webu - www.muzeum-roztoky.cz/

Od muzea se buď můžete vrátit do Prahy autobusy č. 340 nebo 350, případně vlakem. Nebo můžete dojít pěšky na Suchdol - od zámečku se vydáte buď po žluté turistické značce, která vás dovede přímo přes les, nebo po značce modré - ta vede údolím Únětického potoka, kde se nachází stejnojmenná přírodní rezervace a přírodní rezervace Roztocký háj - Tiché údolí. V Tichém údolí se nachází např. vila Alice, kde pobýval prezident Masaryk, dům v čínském stylu a další zajímavé stavby.

Z údolí pak uhnete doleva po lesní cestě a vystoupáte do Starého Suchdola, odkud vás už zavezou autobusy do Dejvic. Nebo se necháte unést a dojdete až do Únětic - pak doporučím využít opět příměstskou dopravu, jedoucí do Dejvic.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.