www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Za čapími hnízdy

1 2 3 4 5

CSO tento uživatel nemá svojí ikonu, domluvte mu, ať si nějakou opatří!
Zápisky | Profil
 
Lokalita: vloženo: 17.06.2016
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 1.75 - hodnoceno 4x | shlédnuto: 13845x

foto1

Čapí mláďata na hnízdě, foto: Gabriela Dobruská

Blíží se prázdniny a s tím i plánování výletů. Velice lákavým a zajímavým cílem výletu je pozorování čápů na hnízdě. Pozorovat krmení mláďat nebo trénování letu je zážitkem, který by bylo škoda si nechat ujít. Teď je ten pravý čas - mláďata na většině hnízd dosáhla velikosti, kdy jsou vidět, často i bez dalekohledu.

Jak zjistím, kde je nejbližší hnízdo?

K tomu slouží speciální web cap.birdlife.cz. Najdete zde mapu, na které jsou vyznačena téměř všechny hnízda v naší zemi. Každé hnízdo zde má takovou malou kroniku. Píše se od roku 2014, kdy byli čáp bílý a čáp černý vyhlášeni ptákem roku. Od té doby se u jednotlivých hnízd shromažďují údaje, zda byla obsazená, kolik se v daném roce vylíhlo mláďat a kolik jich úspěšně z hnízda vylétlo. Záleží na aktivitě místních nadšenců, jak podrobná kronika jednotlivých hnízd je. Kontroly takového počtu hnízd by bez přispění dobrovolníků nebyly reálné, zapojit se či zadat nově nalezené hnízdo může každý.

Jak se zapojit do sledování čapích hnízd?

Vydejte se k hnízdu ve svém okolí a pokuste se zjistit, zda jsou na něm mláďata. Své pozorování zapište na cap.birdlife.cz. Pokud budete mít fotografii, můžete ji také přidat. Svůj význam má i negativní pozorování, při kterém jste žádného čápa na hnízdě nespatřili. Pokud jste příznivci mobilních aplikací, máme pro vás letos novinku – zjištěné údaje můžete zadat hned u hnízda i bez internetového připojení pomocí aplikace Avif Mobile! https://play.google.com/store/apps/details?id=czavif.httpbirds.avifmobile

Užijte si klidný pobyt v naší přírodě, spojte příjemné s užitečným a pomozte psát historii jednotlivých hnízd!

Gabriela Dobruská
Česká společnost ornitologická
https://www.cso.cz

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.