www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Za blanickými rytíři

1 2 3 4 5

Claricia Claricia
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Jižní Morava vloženo: 18.07.2006
Komentářů: 2 | Průběžné hodnocení: 1.85 - hodnoceno 7x | shlédnuto: 34735x

foto1

Zámek Letovice

Blíží se další neděle a s ní se blíží také další výlet. Tentokráte trochu za historií - ale také na další rozhlednu, na ty se v poslední době vydávám častěji, asi pokouším svůj strach z nich.

Tohle je výlet, který se hodí pro kohokoli - pro turisty, kterým se nechce chodit dlouhá trasa, pro rodinu s dětmi, pro lidi, kteří nechtějí jen jít, ale také se někam podívat.

Trasa začíná v Kunštátu - my tam pojedeme z Brna autobusem. Co je k vidění v Kunštátu? Určitě zámek, který v současné době začíná procházet rozsáhlou rekonstrukcí, ale přesto je pro turisty přístupný, respektive jeho část, reprezentační prostory jižního křídla. Zámek je otevřen od června do září, od 9 do 16 (17) hodin. Vstupné činí 60 Kč plné a 40 Kč snížené.

Z Kunštátu se vydáme po modré značce do Rudky - je to jen kousek a nachází se tu hned dvě návštěvyhodná místa - jeskyně blanických rytířů a rozhledna Milenka.

O jeskyni si na stránkách Rudky - www.rudka.cz - můžeme přečíst následující:
Unikátní pískovcová jeskyně (podzemní galerie) s tématikou Blanických rytířů. Tvůrcem tohoto uměleckého díla byl sochař - samouk Stanislav Rolínek. O její vybudování se zasloužil kunštátský občan František Burian.
Dominantou areálu bývala čtrnáctimetrová socha T. G. Masaryka, která byla bohužel zničena za II. Světové války. Dochovaly se pouze monumentální boty na podstavci.


V jeskyni už jsem jednou byla - a podívat se dovnitř je opravdový zážitek. Sochy jsou krásně naivní, ale zároveň monumentální a velmi zajímavé. Neuvidíte jen blanické rytíře, ale i další sochy - např. Sněhurku a trpaslíky.
Od jeskyně se vyšplháme do kopečka na rozhlednu Milenka, kterou v průvodcích najdete spíše jako Burianovu rozhlednu - nazývá se tak po svém zakladateli, starostovi Burianovi.

Z Rudky budeme pokračovat dál po modré značce přes obce Nýrov a Lhotu do Letovic. Známý je letovický zámek - bohužel spíše nechvalně známý, protože do nedávné doby se jednalo pouze o chátrající stavbu. To se ale změnilo, zámek totiž získal nového majitele, který začal s jeho postupnými opravami. V budoucnu by měl být také otevřen veřejnosti, měla by se zde mj. nacházet galerie a další prostory určené hlavně umělcům. Doufejme, že se tento záměr co nejdříve podaří.

Trasa: Kunštát - Rudka - Nýrov - Letovice
Délka: 10 km
Hodnocení: Zatím za 2, uvidíme po výletě.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
Puding
Puding - 31. 07. 2006, 13:29

výlet byl perfektní, škoda jen žalostného stavu státních památek, zde konkrétně zámku v Kunštátě. Ale má se to lepšit, tak uvidíme...

 
Claricia
Claricia - 23. 07. 2006, 18:45

Tak dnešní výlet se opravdu povedl. Jde se krásnou přírodou, písčitou cestou. Jeskyně byla moc pěkná (jen tam bylo celkem dost lidí), rozhled z Milenky také.
Prohlídka zámku pěkná, stojí za to. Už se těším, až bude zámek kompletně zrekonstruovaný.

 
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.