www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Z Kostelce nad Labem do Staré Boleslavi

1 2 3 4 5

deseo deseo
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Střední Čechy vloženo: 2.04.2007
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 3.33 - hodnoceno 3x | shlédnuto: 29341x

foto1

kostel sv. Martina v Kostelci nad Labem

foto1

na břehu Labe

foto1

Brandýs nad Labem - zámek

Zobrazit všechny snímky >

Tentokrát přidávám tip na nenáročný jarní výlet podél řeky Labe.

Do Kostelce nad Labem se můžete dopravit například tak jako já, vlakem. Pokud půjdete od vlakové zastávky stále rovně, nemůžete dojít jinam, než do samotného středu města. Nejzajímavějšími objekty v Kostelci jsou: hřbitovní kostel sv. Martina, stojící na výrazné vyvýšenině na samém okraji města, dále na náměstí, pozdně gotický kostel sv. Víta z konce 15 století a přímo u Labe zbytky staré tvrze z pol. 14. století.

Prohlídka Kostelce mi nezabrala příliš času. Přímo v centru města se kříží dvě turistické trasy, vydal jsem se tedy po zelené, na kterou jsem se napojil přímo u hřbitovního kostela. Po pravé ruce procházíte podél objektu kasáren, dále se cesta stáčí doleva do malého lesíka a po chvíli stojíte přímo na břehu Labe v obci Záryby. Pokračujete přímo po břehu řeky Labe proti jeho proudu a společnost Vám dělají pouze vodní ptáci. Po nějakých 20 minutách volné chůze Vás turistické značení odchýlí od břehu řeky a vyvede na silnici. Odtud je to jen pár kroků ke kapličce „U světice“ se sochou sv. Jana Nepomuckého z r. 1707, která se tyčí nad místním vodním pramenem. Od kapličky se vrátíte zpět na silnici a to už jste vlastně na okraji Brandýsa nad Labem.

Pokračujete po zelené dál až na její konec, který je v samém centru města. Brandýs nad Labem tvoří souměstí spolu s městem Stará Boleslav. Nejzajímavější objekty zde jsou: mohutný renesanční zámek z r. 1565, který vznikl z dřívějšího středověkého hradu. Dále tu najdete několik renesančních a barokních domů a radnici v podobě z 19. století, kostel Obrácení sv. Pavla z roku 1542, barokní zvonici a děkanství, raně gotický kostel sv. Petra a další památky. Po prohlídce Brandýsa přejdete most přes Labe a tím se dostanete do druhého města tohoto souměstí, do Staré Boleslavi.

Počátky Staré Boleslavi se datují až do 9. století, kdy zde stálo slovanské hradiště. Na jeho místě vystavěl Boleslav I. hrad. Zde u původního kostela sv. Kosmy a Damiána byl pravděpodobně zavražděn roku 929 kníže Václav. Dnes zde najdete části zachovaných hradeb a městskou bránu, románskou baziliku sv. Klimenta s kryptou z 11. století, kostel sv. Václava, raně barokní, býv. Poutní kostel Nanebevzetí p. Marie, několik barokních kaplí a budov – děkanství, proboštství a kanovnická rezidence, údajně cenná je zejména centrální barokní kaple od K.I.Dientzenhofera. Jádro města je památkovou městskou zónou. Na rozdíl od sousedního Brandýsa, Stará Boleslav nepůsobí tak průmyslovým dojmem.

Z centra Staré Boleslavi je to pak asi 25 min k železniční stanici, milovníci letadel a vojenské techniky mohou kousek od nádraží obdivovat zde stojící legendární nadzvukovou stíhačku Mig 21.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.