www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Z Českého Jiřetína do Litvínova na běžkách

1 2 3 4 5

deseo deseo
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Severní Čechy vloženo: 23.01.2007
Komentářů: 2 | Průběžné hodnocení: 1.67 - hodnoceno 3x | shlédnuto: 50427x

foto1

dřevěný kostel v Českém Jiřetíně

foto1

Krušnohorská lyžařská magistrála

foto1

Klíny

Sníh si letos opravdu dává načas a tak přidávám loňský výlet na běžkách č. 2.

Ze severočeského Mostu jsme se vydali nejprve tramvají do sousedního Litvínova a odsud linkovým autobusem do horské příhraniční obce Český Jiřetín. Český Jiřetín je původně ves dřevorubců založená na konci šestnáctého století v dolní části obce stojí za prohlídku dřevěný kostel svatého Jana Křtitele přenesený sem v r. 1969 z nedaleké obce Fláje která musela ustoupit výstavbě vodní nádrže. Dřevěný kostel je lidová památka z poloviny 17. století a dnes se zde nalézá pobočka okresního muzea v Mostě s výstavou dokumentující život na horách. V současné době je obec Český Jiřetín především střediskem zimních sportů kde se nachází turistický hraniční přechod s Německem a je zde také jedno z východisek lyžařských tras. Bohužel v souvislosti s čilým turistickým ruchem se ani tato malebná obec nevyhnula záplavě asijských obchodníků nabízejících tu vše možné i nemožné především našim německým sousedům.

Prošli jsme tedy celou obcí kolem restaurace u Kominíka a dál do strmého kopce ke spodním stanicím lyžařských vleků a odtud jsme po červené kopírovali státní hranici kterou v těchto místech tvoří Pstružný potok.. Cesta romantickým údolím Pstružného potoka je dlouhá asi 4 kilometry po levé ruce se zdvihá Jestřábí vrch a Bradáčov po ruce pravé jakýsi německý kopec jehož jméno jsem bohužel v mapě nenalezl.

Po překročení Pstružného potoka se červená trasa trošku oddaluje od německé hranice a strmým traverzovým stoupáním nás vyvedla na jeden z vrcholů – Jelení hlavu (873 m). Zima tu byla ukrutná a poměrně dost to i foukalo ale odměnou byly nádherné výhledy do zasněženého sluncem zalitého okolí zatímco obyvatelé pod horami se dusili v tradiční inverzní oblačnosti a mlze. Z Jelení hlavy jsme pokračovali víceméně po rovince až do míst kde se nalézá jeden z turistických hraničních přechodů do SRN. Nám se tentokrát do německa nechtělo a tak jsme zůstali věrni Krušnohorské lyžařské magistrále a uhnuli doleva a po dalších cca. 2 km zasněženou romantickou krajinou jsme dorazili až na hlavní silnici vedoucí k hraničnímu přechodu Mníšek.

Tady jsme opustili Krušnohorskou lyžařskou magistrálu a po modré (tzv. Kostelní cestě jsme sjeli z mírného kopečka do obce Klíny. Klíny – to je další velice stará obec a dnes je to také především lyžařské středisko s několika sjezdovkami a vleky. Zde na Klínech které jsou už přeci jen položené podstatně níže nás přivítala hustá inverzní mlha a množství sjezdařů a snowboarďáků. Běžkařská stopa zde končí a tak jsme si dali u jednoho z vleků na stojáka každý po jednom svařáku a přemýšleli jsme kudy pokračovat dále. Po cca. 1/2 hodinovém bloudění a motání se mezi jednotlivými vleky a sjezdovkami jsme našli cestu která nás vedla z prudkého kopce dosti neřiditelným a několika pády zpestřeným sešupem do obce Horní Ves.

Horní Ves je dnes už vlastně součástí Litvínova a tak bylo nasnadě že se pokusíme na běžkách dojet až do samotného Litvínova. Cesta – necesta teď vedla převážně listnatým lesem sněhu ubývalo a listí a kamení přibývalo což našemu lyžařskému vybavení asi opravdu nesvědčilo a kdyby běžky mohli nadávat asi by na nás vysypaly hromadu hodně sprostých slov. Nicméně po dalších asi 3 kilometrech a dalších několika pádech jsme odepínali lyže skutečně v Litvínově a naše kroky nás neomylně vedly do nejbližší restaurace – Restaurace u Bílého sloupu kde jsme zakotvili na nějaký to pivko a smaženého sýra. Odtud už jsme s běžkami v rukách došli k tramvajové zastávce a hurá zpět do „milovaného“ Mostu.

Celková délka trasy: cca: 19 km obtížnost – především posledních 5 km značná do té doby – pohodička :-)

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
elbunda
elbunda - 14. 02. 2007, 17:47

No množství zápisů ze severních čech je dáno tím že jsme z Mostu a někteří naši kamarádi to dostali rozkazem :)

Jinak když si vzpomenu jak hrozně vypadaly krušné hory před dvaceti lety kdy jsem tam jako malý hošík občas jel na výlet a na hřebenech byly jen uschlé pahýly tak dnes je fakt radost zajet si tam. Alespoň něco pozitivního.

 
JP
JP - 25. 01. 2007, 17:13

Pro mnohé z nás kteří žijeme v relativně průmyslově málo dotčené krajině je valná část severních Čech symbolem naprosté devastace krajiny která snad ani není příliš vhodná pro turistiku.
Je dobře že se na těchto stránkách objevuje hodně reportáží právě z tohoto prostoru které nás přesvědčují že opak je pravdou a že i okolí velkých průmyslových měst má turistům co nabídnout.

 
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.