www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Velký Hornek a údolí Říčky

1 2 3 4 5

Jara Jara
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Jižní Morava vloženo: 9.02.2008
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 1.25 - hodnoceno 4x | shlédnuto: 53146x

foto1

Jaterník - letošní

foto1

Sněženka - letošní

foto1

Říčka na podzim I

Zobrazit všechny snímky >

Okolí Brna je pro turisty velice bohaté na atraktivní turistické cesty a naučné stezky. Díky výborné dostupnosti pomocí MHD není problém do lesů vyrazit i odpoledne. Blíží se jaro a právě pro toto období jsou jedny z nejhezčích míst lesy na severovýchod od Brna. Začíná zde CHKO Moravský kras do kterého patří i přírodní rezervace Velký Hornek.

Již tradičně výlet do jižního výběžku Moravského krasu začíná na Velké Klajdovce. Cestou na Velký Hornek procházíme jinou přírodní rezervací Hádeckou planinkou. O té jsem se zmínil například v článku o Obřanském hradu - www.turistickyweb.cz/vylet/obransky-hrad/ . Pokud máte čas a jdete sem na jaře pak si trasu mírně upravte tak abyste šli přes Hádeckou step na které každoročně vykvétá množství konikleců či později kosatců. Hádeckou planinku tedy projdeme buď po zelené nebo po žluté (delší varianta) značce a na rozcestníku Kopaniny budeme pokračovat po žluté značce na Hornek.

Velký Hornek je jednou z nejcennějších botanických a zoologických lokalit této části Moravského krasu. Tato lokalita je bohatá díky vápencovému podkladu pestrými stanovištními podmínkami náhorní plošiny a prudkého svahu říčního údolí. Rozpětí nadmořských výšek je 280 až 420 m.n.m. Ještě do nedávna zde probíhala intenzivní těžba palivového dřeva prosvětlení vznikající díky této těžbě pomohlo bohatému rozvoji bylinného patra. Na jediném místě v moravském krasu zde kvete například kosatec nízký nebo oman oko kristovo. Výzkumy potvrdily bohaté zastoupení mechorostů (69 druhů) hub (366 druhů) a ptactva (45 druhů - z toho 35 druhů zde hnízdících). Samotná vyhlídka je vysoká skála nad údolím řeky Říčky. V blízkém okolí Brna se jedná o jednu z nejhezčích vyhlídek na krajinu vidět jsou okolní lesem pokryté kopce a při dobrém počasí je k vidění Pálava.

Panoramatická fotografie z Horneku je k vidění na turistaky.jaromirklein.net/velky-hornek.php

Z Horneku se po žluté značce dostáváme do údolí řeky Říčky. První praménky svého téměř 37km dlouhého toku sbírá Říčka v kopcích nedaleko Račic v nadmořské výšce 470m. Jako drobný potůček protéká otevřenými údolími jižní části Drahanské vrchoviny kde se do ní vlévá spousta dalších lesních potůčků. V místě zvaném Pod Hádek se Říčka dostává do oblasti vápenců Moravského krasu a okolní krajina potoka se mění v úzké strmé až 150m hluboké údolí. Nedaleko Ochozské jeskyně se řeka Říčka ztrácí v jeskynních prostorách kde nabírá vody Hostěnického potoka. Na povrch vyvěrá znovu pod ochozskou Lysou horou. Dále protéká údolím Říčky až k Muchově boudě na tomto úseku tvoří mnoho kaskád a malých vodopádů u Muchovi boudy se postupně rozlévá do tří velkých nádrží a pokračuje Mariánským údolím dále k Líšní a Podolí. Dál od Podolí Říčka protéká zemědělskými oblastmi a je lemována množstvím vrb. Za obcí Měnín se vlévá do řeky Litavy.

Říčka je tedy vlastně malým potokem nicméně její tok je silný. Kdybychom využili veškeré energie tohoto vodního toku získali bychom až 500kW. I podle historických pramenů od Hádku po Měnín využívalo energie Říčky 17 mlýnů.

Fauna a flóra údolí Říčky

Zdejší příroda navzdory tomu jak blízko je Brnu je nejzachovalejší v celém Moravském krasu. Tam kde Říčka neprotéká mezi skalami ale volnou přírodou se každé jaro vylévá se ze svého přirozeného říčního koryta. Území které se takto zatopí je nazýváno řiční nivou to je velmi bohaté na živiny a proto tu bujně rostou a žijí pestrá společenstva vlhkomilných rostlin a živočichů. Mezi tyto rostliny patří například Sněženky pryskyřníky či vraní oka. Z živočichů se jedná o škeble rybničné ropuchy obecné skokany hnědé skokany štíhlé a mnohé druhy hmyzu. Ve svazích údolí pak kvete obrovské množství převážně jarních druhů rostlin - sněženek jaterníků prvosenek plicníků sasanek hajních sasanek pryskyřníkovitých či orsejí.

Od Muchovi boudy Říčka tvoří tři velké nádrže. Tyto nádrže byly vybudovány v šedesátých a sedmdesátých letech dvacátého století do trvalého provozu byly uvedeny roku 1975. Nádrže byly postaveny jako zásobárna provozní vody pro cementárnu v Mokré. Navíc zajišťují optimální průtok Říčky v suchém období. Vody Říčky jsou domovem mnoha druhů ryb. Rychlé proudné úseky pstruhového potoka s čistou na kyslík bohatou vodou vyhovují lososovitým rybám (pstruh říční pstruh duhový lipan podhorní) dalším rybám dotvářející vody pstruhového pásma (jelec tloušť mřenka mramorovaná) a rakům. V hlubokých partiích pod srázy břehů nádrží se zdržují candáti. Mělké plochy na konci nádrží s prohřátou vodou vyhovují kaprovitým rybám a dravcům (kapr obecný štika obecná sumec velký cejn velký plotice obecná okoun říční).

Nakonec bych dodal že včera dne 8.2.2008 už byly k vidění první jarní květy - kvetou už sněženky a prvni poupata jsou vidět u jaterníků. Předpověď počasí vypadá dobře takže to pravé jaro nás čeká už brzo.

Trasa: Velká Klajdovka - Kopaniny - Hornek vyhlídka - Muchova bouda - Mariánské údolí
Délka: 10km

Více fotografií na mém webu turistaky.jaromirklein.net/moravsky-kras-udoli-ricky.php

panorama vyhlídky Hornek turistaky.jaromirklein.net/velky-hornek.php

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.