www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Stropník a Salesiova výšina

1 2 3 4 5

deseo deseo
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Severní Čechy vloženo: 27.10.2006
Komentářů: 2 | Průběžné hodnocení: 2.40 - hodnoceno 5x | shlédnuto: 33241x

foto1

vrchol Stropníku

foto1

Stropník

foto1

Salesiova výšina

Zobrazit všechny snímky >

Teplý a slunečný říjen lákal o víkendy k výletům. Jeden z nich jsme věnovali krátké návštěvě nedalekého Krušnohoří.

Autem jsme vyjeli do obce Dlouhá Louka, nacházející se na bývalé obchodní stezce z Oseka do sousedního Saska. Tady stojí za zmínku novobarokní kostelík z konce 19. století, který stojí uprostřed obce, nedaleko místní hospody. My jsme však pokračovali dál a auto nechali až na konci vesnice u rozcestníku značených cest.

Odtud jsme se vydali pěšmo po zelené, kolem chatové osady a vysílače na cca. 2 km vzdálený vrchol Stropník. Cestou se můžete kochat překrásnými výhledy do okolí, až vás nakonec pohltí smrkovo-bukový les a ve finále vystoupáte podél lesní školky až na samotný 855 m vysoký Stropník - jeden z krušnohorských vrcholů, odkud je moc hezký rozhled do krajiny (pokud je tedy jasné počasí). Poté, co jsme se dosyta nabažili pohledu na nedaleký Osek, Hrob a okolí, zapsali jsme se do vrcholové knížky a stejnou cestou vrátili zpět k autu.

Po silnici jsme sjeli zpět do osady Loučná - části nepříliš vzhledného města Lom, kde jsme poobědvali v místní restauraci u Tyšerů (více viz. podniky). V Loučné jsme pak opět nechali auto a pěšky vyrazili po žluté do zdejších bučin.

Po necelé 1/2 hodince cesty dorazíte do skalního města nazývajícího se Salesiova výšina - nazvaného podle někdejšího opata nedalekého Oseckého kláštera. Ve druhé polovině 19. století zde údajně stával na skále dřevěný pavilón neboli letohrádek. Z letohrádku toho již zbylo pramálo, za to se však můžete potulovat ve zdejším křemencovém skalním městě, které je sice státem hráněnou přírodní památkou, což ovšem nikterak nezabránilo jistě početné skupině dutohlavých spoluobčanů, zahrát si zde paintball a tak nejenže zdejší skály "zkrášlili" všudypřítomnými modrými cákanci, ale jaksi zde také zanechali nemálo nevystřílené munice - a takový rozšlápnutý paintballový "projektil" vám opravdu na pohodové náladě nepřidá. Nezbylo tedy než obezřetně prokličkovat skalním městem a vrátit se stejnou cestou zpět do Loučné k autu. Nicméně výlet to byl vcelku příjemný.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
elbunda
elbunda - 20. 07. 2010, 20:35

Tak Salesiova výšina - moc pěkný na kole, ten okolní les je plnej singltreků a přestože převýšení je dost malý, člověk si tam na kole užije.... Určitě se zde ještě někdy projedu.

 
elbunda
elbunda - 27. 10. 2006, 17:06

Tak na Stropník jsem jel úplně stejnou cestou, ale bylo zrovna hodně mokro a mlhavo, takže výhled nic moc. Nezapomenutelná byla jízda dolů do Oseka z prudkého kopce po mokré trávě. Z toho rozcestí na Dlouhé louce doporučuji zkusit dát se opačným směrem - na Loučnou (viz. www.turistickyweb.cz/vylet/loucna--jen-a-jen-do-kopce / ), tam je taky moc hezky a výhled ještě lepší.

 
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.