www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Schwarzenberská hrobka

1 2 3 4 5

LadyHarley LadyHarley
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Jižní Čechy vloženo: 30.07.2006
Komentářů: 1 | Průběžné hodnocení: 2.57 - hodnoceno 19x | shlédnuto: 50962x

foto1

Hrobka

Při nedávném motocyklovém putování po Jížních Čechách si naše temné duše nemohli odpustit návštěvu tohoto zajímavého objektu.
Schwarzenberská hrobka leží nedaleko Třeboně a svůj poslední odpočinek tu našlo 26 členů tohoto rodu. Prohlídka trvá asi 45 minut a sestává se z návštěvy kaple a poté i krypty. Během návštěvy se seznámíte jak z historií hrobky tak i s některými kuriózními zajímavostmi ze života Schwarzenberků. Tady se pokusím nastínit jen pár věcí,které mě zaujaly,tak že i po týdnu je stále ještě uchovávám v hlavě:)
Stavba byla započata v 19.století a práce na ní trvala pouhé 3 roky. Z dálky se tváří jakoby byla celá z kamene,ale skutečnost je taková,že byla postavena z cihel.
Zvláštností hrobky je oltář, který je v kryptě i kapli situován na jih. Katolické oltáře jsou většinou orientovány na východ. Schwarzenberkové si však přáli, aby vchod hrobky směřoval k městu a proto došlo k pootočení. Oltář vypadá jako vytesaný ze dřeva, ale je to odlitek z drceného bílého istrijského mramoru, z bílého pískovce a sádry.
V hrobce je dnes 26 rakví. Těla jsou nabalzamovaná a každý hrob skrývá zajímavý životní příběh. Například jednovaječná dvojčata zemřela sice v jiném roce, ale ve stejný den i měsíc. Schwarzenberkové umírali většinou na nemoci jako byl záškrt, zápal plic či tragická úmrtí. A většinou velmi mladí, jako například Paulina Charlotta. Ta byla pozvaná se svojí dcerou na ples do Paříže a během něho vznikl obrovský požár. Když se vracela pro svoji dceru, byla zasažena trámem a uhořela. Vedle ní leží manžel Josef, který nechal postavit rozhlednu na Kleti, zasloužil se o dokončení plavebního kanálu na Šumavě a také založil v Třeboni na zámku archiv, který patří k největším v ČR. K nejhezčím uměleckým pracem pak v hrobce patří sarkofág z roku 1789. V hrobce jsou i tři desky, na nichž jsou vyryty texty smutečních telegramů, které sem zaslal císař František Josef.
Zajímavostí je, že srdce Schwarzenberků se uchovávala ve zvláštních schránkách v Českém Krumlově. V hrobce je pouze jedno srdce a to dítěte kněžny Eleanory, která nechala hrobku postavit. Vedle ní pak leží její manžel Jan Adolf II.
Dodnes do hrobky zajíždí kníže Schwarzenberk, který opět vlastní zámek Orlík. V kapli hrobky se konají koncerty při svíčkách a je zde výborná akustika. 29. prosince tu bývá Rybova vánoční mše a venku živý betlém.

Kolem hrobky je anglický park,který v parných dnech nabízí dostatek stínu. Bohužel v době naší návštěvy zde bylo neskutečné množství komárů a místo klidné procházky nás čekal spíše zběsilý útěk před nálety těchto potvůrek.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
tento uživatel nemá svojí ikonu, domluvte mu, ať si nějakou opatří!
zastera - 30. 06. 2007, 20:09

Informace o hrobce byla průvodcem podána velmi vyčerpávající. Vadí mi však hrubka v první větě této informace: ..."naše temné(proč temné???) duše nemohlyyyyyyy....a v dalším textu: práce je podle vzoru nůše tedy nejhezčím nůším tedy i "K nejhezčím uměleckým pracím...."

 
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.