www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Rakoveckým údolím z Lulče do Jedovnic

1 2 3 4 5

Claricia Claricia
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Jižní Morava vloženo: 19.07.2006
Komentářů: 1 | Průběžné hodnocení: 3.33 - hodnoceno 3x | shlédnuto: 34869x

foto1

Rekonstrukce vsi Byštřec

foto1

Zámek Račice v mlze

foto1

Památník zavražděného ševcovského učně

Loni 6. listopadu jsme uskutečnili jeden z posledních výletů toho roku. Trasa byla zvolena "jednoduše" - pořád po červené značce z Lulče do Jedovnic.

Vyráželi jsme z brněnského hlavního nádraží vlakem po deváté ráno v počtu čtyř lidí. V Lulči na nádraží na nás čekal ještě další člen výpravy s dcerkou. Podle údajů na rozcestníku jsme zjistili, že nás čeká zhruba dvacetikilometrová trasa, podle mapy vcelku příjemným terénem.

V Lulči doporučuji zacházku k pozdně baroknímu kostelu sv. Martina - ten můžete vidět z dálnice na Olomouc, ční nad lesem jako dominanta celého okolí. My jste ho díky mlze neviděli, což je velká škoda.
Vydali jsme se tedy po červené značce směrem na Jedovnice.

U Riviéry (pístovické koupaliště) jsme se nějak nemohli dohodnout, kudy koupaliště obejdeme, jestli po značce nebo mimo značku. Nakonec se šlo mimo značku, prý to bylo kratší - nevím, nedokážu posoudit. :o)

Z Pístovic jsme pokračovali do Račic - a tam jsme se rozhodli, že si uděláme malou odbočku dovnitř do Račic (dohromady i s návratem na červenou cca 1,5 km), kde se posilníme v hospodě a odkud se Medvěd s dcerou vrátí busem domů - my byli rozhodnuti pokračovat dál. Takže jsme si dali pizzu (byla celkem dobrá), pivko a kofolu a pak hajdy dál. Mlha se pořád nezvedala, takže jsme račický zámek ani pořádně neviděli. Ono vlastně ani není moc co vidět - zámek není běžně přístupný veřejnosti, protože se v něm nachází zvláštní škola a odborné učiliště.

Prošli jsme Račice, dostali se zpátky na červenou a zastavili jsme se až u studánky Pavlína, kde jsme se trochu občerstvili. V Rakoveckém údolí jsme potkali malý památníček věnovaný ševcovskému učni Františku Grycovi, který byl na onom místě v roce 1922 zavražděn. A pokračovali jsme dál - odpočali jsme si u pozůstatků bývalé vsi Bystřec, které byly očištěny a opraveny archeology z Masarkovy univerzity. A to už jsme se pomalu, ale jistě blížili k Budkovanu, rybníku u Jedovnic.

Od Budkovanu jsme už do Jedovnic po značce nešli, obešli jsme rybníky z druhé strany. Do Jedovnic jsme dorazili chvíli před odjezdem autobusu, takže jsme ani do hospody nešli posedět. Ale moc nám to nevadilo, byli jsme rádi, že jedeme domů. :o)

Trasa: Luleč - Račice - Bystřec - Jedovnice
Délka: 21,5 km
Hodnocení: Cesta je to příjemná, ovšem na to, co je možné vidět, trochu chudší než jiné. Za tři.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
tento uživatel nemá svojí ikonu, domluvte mu, ať si nějakou opatří!
Danielka - 24. 09. 2007, 12:25

Krásná trasa...jeli jsme ji na kole z Jedovnic. Celá tato trasa vede celou cestu mírně z kopečka..V Račicích příjemné posezení v restauraci ve dvoře..
Horší je cesta zpět, tu jsme vzali po asfaltu pres Ruprechtov a Senetářov..

 
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.