www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Rabštejn nad Střelou

1 2 3 4 5

deseo deseo
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Západní Čechy vloženo: 1.09.2006
Komentářů: 3 | Průběžné hodnocení: 2.18 - hodnoceno 17x | shlédnuto: 44945x

foto1

Rabštejn nad Střelou

foto1

zámek

foto1

kostel panny Marie Sedmibolestné

Zobrazit všechny snímky >

Rabštejn nad Střelou je nejmenší město v ČR a prý i ve střední Evropě.
V současné době má toto dříve hrdé, královské město asi 25 stálých obyvatel a nenajdete tu snad ani prodejnu se základními potravinami. Přesto nebo právě proto doporučuju všem návštěvu jak tohoto pozoruhodného města,které tvoří prakticky jedna ulice, rozšiřující se v náměstí, tak jeho okolí.

Nejzajímavějšími památkami v Rabštejně je židovský hřbitov, kamenný most přes řeku Střelu (údajně snad nejstarší most tohoto typu v republice), barokní zámek - bohužel v soukromém vlastnictví a pro veřejnost nepřístupný, bývalý klášter servitů s přilehlou dominantou městečka - kostelem panny Marie Sedmibolestné a v horní části městečka se na kopci vypíná zřícenina gotického hradu Rabenstein ze 14.století. V samotném "centru" města naleznete několik rázovitých pastoušek a venkovských usedlostí.

Při návštěvě této "megapole" na vás dýchne klid a pohoda. V případě pěkného počasí, doporučuji chvilku posedět u řeky Střely a nasávat zdejší klidnou atmosféru.

Při svém výletu do Rabštejna jsem dále pokračoval po červené turistické trase do Tisu u Blatna. Cesta lesem plným obřích kamenů je skvělá relaxace. Cestou minete dvě školy v přírodě: nejprve Poustky a posléze Sklárnu. Zde jsem zavzpomínal na svá školní léta, jelikož nás sem tehdá vozili za čerstvým vzduchem :-) No a v Tisu u Blatna si můžete vybrat ze dvou místních hospůdek a konečně se občerstvit.

stránky města: rabstejnnadstrelou.wz.cz/

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
tento uživatel nemá svojí ikonu, domluvte mu, ať si nějakou opatří!
nick - 5. 02. 2007, 15:41

Rabštejn bohužel již několik let není městem,neb se připojil k blízkému Manětínu.Podle odborníka na hrady Jiřího Úlovce jsou zde hrady dva-Rabštejn a Sychrov-které leží na témže břidlicovém hřebeni a jsou oddělenivýraznou rozsedlinou.Jinak výše popsaný výlet je moc hezký.

 
tento uživatel nemá svojí ikonu, domluvte mu, ať si nějakou opatří!
cvrcek - 23. 10. 2006, 13:20

Rabštejn nabízí opravdu hodně památek a krásnou procházku, ovšem pro zmožené turisty je škoda, že zde nelze najít žádnou hospůdku. Zrušené ubytování v klášteře pomalu obrůstá pavučinami a oživení by městečku opravdu nevadilo

 
JP
JP - 1. 09. 2006, 10:52

V žádném případě nemám rád obří turistická centra, blížící se "Disneylandům". Ale Rabštejn je na můj vkus až příliš chcíplý. Možná by mu prospělo malé oživení, postavené na výjimečnosti našeho nejmenšího města.

 
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.