www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Putování Telčem

1 2 3 4 5

Jara Jara
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Jižní Čechy vloženo: 27.11.2007
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 1.00 - hodnoceno 1x | shlédnuto: 77327x

foto1

Spodní kašna na náměstí

foto1

Ukázka architektury na náměstí I

foto1

Ukázka architektury na náměstí I

Zobrazit všechny snímky >

Úvodem o městu Telč

Město Telč bylo založeno roku 1315 sloužit mělo jako trhová osada. Samotné město je rozděleno do čtyř čtvrtí které jsou od sebe odděleny třemi rybníky (Štěpnický Ulický a Staroměstský rybník) Vnitřní část města byla původně vodní pevností (dodnes připomínají zbytky hradeb a příkopů a dvě brány). Nynější zámek sloužil do 16. století (kdy ho nechal Zachariáš z Hradce přestavět) jako hrad. Typické pro kolorit města Telče je náměstí s jedinečným souborem gotických a renesančních domů s podloubími a renesančními barokními a klasicistními štíty. Mezi významné architektonické památky patří farní kostel sv. Jakuba pozdně gotický kostel sv. Ducha s románskou věží a již zmiňovaný Zámek Telč.

Trasa

Z ulice Svatoanenské vedou nenápadné schody vzhůru (značené třemi barvami turstických značek) zde začíná naše trasa. Po vyjití schodů se vydáme doleva vedle nás je městský příkop. Můstek který se je před námi nás již dovede na historické náměstí. Nejdříve si tedy projděme kašny a sloup uprostřed náměstí. Kašna která je nám nejblíže je historicky nejmladší. Dřive na jejím místě stávala kašna dřevěná do nynější podoby byla upravena roku 1827 zdobí ji socha Silena s malým Dionýsem v náručí. Pod touto kašnou se nalézá Mariánský sloup. Vznikal v letech 1716 - 1720 autorem je sochař David Lipart z Brtnice s nímž spolupracoval kameník František Neuwirt. Na podstavci sloupu jsou svatí Jan Nepomucký Jakub František Xaverius Roch Sebastián a anděl Strážný. V jeskyni je sv. Rosalie a z druhé strany Maria Magdalena. Na vrcholu oblakového sloupu stojí na zeměkouli P. Maria. Dolní kašna dnes se sochou sv. Markéty vznikala již za Zachariáše z Hradce ovšem dřevěná. V dnešní kamenné podobě pochází z r. 1611 socha je z druhé poloviny 17. století.

Po prohlédnutí kašen a sloupu můžeme začít s prohlídkou domů na náměstí. Náměstí vroubené malebnými domy se štíty a podloubími odpovídá svým rozsahem přibližně stavu při založení města. Tehdy to byly domy gotické s charakteristickými rozměry (šířka do náměstí v průměru 8 - 10 m hloubka okolo 30 m) a charakteristickým uspořádáním přízemí i patra jež se u většiny z nich přes četné přestavby dochovalo dodnes: z náměstí se velkými vraty s kamenným ostěním (u některých domů je dodnes zachován lomený oblouk) vstupovalo do klenuté předsíně – mázhausu která zaujímala zhruba 2/3 šíře výjimečně i celou šíři do různé hloubky domovní parcely. Z tohoto prostoru který původně sloužil řemeslné výrobě obchodu či prodeji piva se vcházelo po schodech do patra a do sklepů a tunelem do dvora. Dnes se zde nalézá množství malebných obchůdků. Tomu kdo by se chtěl o domech na náměstí dozvědět více doporučuji navštívit informační centrum na náměstí informací zde je opravdu spoustu.

Naše kroky směřují ke konci náměstí které ve své horní části vyúsťuje několika stánky prodávajícími výrobky převážně ruční práce je zde i občerstvení. A hlavně se před námi otevírá pohled na Telčský zámek a věž sv. Jakuba. V jakém pořadí tyto památky projdete je na vás. První si však popíšeme věž. Přesněji řečeno kostel sv. Jakuba jehož hlavní dominantou je 60ti metrová věž z které je nádherný výhled na Telč. Asi nejnáročnější částí dnešní exkurze je právě výstup na tuto vyhlídku nicméně bát se ničeho nemusíte. V první fázi musíte vystoupat k pokladně po úzkém točitém schodišti. Ceny vstupného dál jsou 10,- pro děti a 20,- pro dospělé. Čím výše jste tím zajímavější je i cesta vzhůru. Několik pater každé naprosto odlišné. Po cestě uvidíme dva zvony zezdola zeshora a dostaneme se do patra kde i ti nejmenší musí sklonit hlavu. Výhled který nás čeká zato však stojí.

Z krásné vyhlídky sejdeme opět dolů a půjdeme se konečně kouknout na zámek. Ten nám nabízí dvě hlavní prohlídkové trasy. Hlavní trasa trasa A vede přes renesanční část zámku. Nejzajímavější částí prohlídkové trasy A jsou pravděpodobně Africký sál (tvořen loveckými trofejemi z výprav do Afriky z roků 1903-1914) a kazetové stropy zdobené malbou dřevořezbami i trofejemi v Mramorovém Zlatém a Modrém sálu z 16tého století. Trasa B ukazuje jak vypadal byt posledních majitelů zámku. Tento byt je dodnes v téměř stejném stavu jako při odchodu posledních majitelů v roce 1945. Pro svou nezměněnou podobu a dochovalost je odborníky považován za velmi cenný příklad šlechtických obytných interiérůa počátku 19. století si Podstatžští - Lichtenštejni nechali upravit nový byt v prvním poschodí severního paláce. Poslední trasou je trasa C ta již není klasickou trasou jedná se o zámeckou galerii. Pro více informací o zámku doporučuji navštívit domovské stránky Státního zámku Telč.

Kam dál ? Pokud máte zájem můžete odbočit do postranní uličky "Na Baště" a podívat se na jeden ze tří rybníků obklopujících centrum města. Můžete si zde půjčit loďku a objevit další krásy Telče z vodní hladiny. Tím už ale prohlídka centra města končí čeká nás však ještě jedno zajímavé místo. Tím místem je Rozhledna na Oslednicích. Z náměstí jsou to asi 2 km cest vede několik my se vydáme uličkami přes hráz rybníka Ulického a dále ke Staroměstskému rybníku. Postupujte raději podle plánku města (ten si můžete vzít na informacích na náměstí popř. si vytiskněte přiloženou mapku) přeci jen je mezi bránou na ulici Palackého a lávkou přes ústí Staroměstského rybníku hodně uliček které vás ke zdárnému cíli nedovedou. Cesta příjemně ubíhá a zanedlouho procházíme pod železniční tratí. Před námi je rozcestník na kterém se dozvídáme že na rozhlednu je to ještě asi 500m po značené cestě. Na místě rozhledny stávala dříve rozhledna dřevěná ta zanikla a na kopci zůstal pouze železný kříž z roku 1885. V roce 1999 bylo díky nástupu mobilních telefonů nutno vystavět nad telčí vysílač tento plán se nakonec spojil s vystavěním rozhledny která je asi 2x vyšší než ta původní. Nutno podotknout že celou cestu nahoru vidíte vše co se děje pod vámi proto by se dalo říci že rozhledna není vhodná pro každého. Z výšky 31,2m nad zemí vidíte celé Telčsko hrad Roštejn nebo například nedaleké větrné elektrárny. Vše máte popsané na mapce. I zde se platí vstupné (5,- dítě 10,- dospělý) a je zde ke koupi i turistická známka.

Trasa: - Autobusák - Náměstí - Věž sv. Jakuba - Zámek - Rozhledna na Oslednicích
Délka: ...cca 5-6km ? :)


Více fotografií na mém webu turistaky.jaromirklein.net/mesto-telc.php

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.