www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Po značených trasách

1 2 3 4 5

JP JP
Zápisky | Profil
 
Lokalita: vloženo: 27.07.2006
Komentářů: 4 | Průběžné hodnocení: 1.57 - hodnoceno 7x | shlédnuto: 35128x

foto1

Značkař při instalaci směrovek cyklistických tras

Při výletech po krásách naší vlasti nás zcela samozřejmě provázejí němí průvodci, sestávající se z barevného pásu, ohraničeného nahoře a dole pásem bílým (též žlutým nebo oranžovým). Ano, jsou to turistické značky. O jejich použitelnost se starají stovky dobrovolníků - značkařů Klubu českých turistů (KČT). Možná někoho bude zajímat pár údajů z r. 2005:

Pěší trasy jsou asi nejznámější, značky jsou s bílými okraji. Jejich historie, ikdyž v poněkud odlišné podobě, sahá až do r. 1889. V r. 2005 jich v ČR bylo 40157 km.

Lyžařské trasy doplňují trasy pěší a jsou většinou zvýrazněny jen piktogramem s obrázkem lyžaře v textu směrovky. Tam, kde lyžařská trasa nevede po pěší trase, je vyznačkovaná značkou s oranžovými okraji. Stav z r. 2005: 2243 km

Cyklotrasy máme dvojího druhu: - Cykloturistické, které vedou často po horších cestách, ale zajímavějším terénem a jsou značkovány značkami většími než pěší a lyžařské, se žlutým okrajem.
- Silniční, značkované žlutými tabulkami se symbolem kola se šipkou a směrovými tabulemi, podobnými silničním značkám. Délka cyklotras v r. 2005 byla 28282 km.

Jako novinka vznikají i jezdecké trasy, které jsou označeny symbolem podkovy v bílém čtverci. Aktuální stav z r. 2005 mi není znám.

Kromě toho se značkaři starají o tisíce tabulek a směrovek a o nosné prvky těchto zařízení (lidově rozcestníky). Rovněž udržujeme stovky stojanů a rámů s turistickými vývěsními mapami. To vše dělá 1357 značkařů, dobrovolníků, za odměnu spíš jen symbolickou, pro radost z práce v přírodě, pro radost z práce, která druhým přináší užitek.

Jelikož však značkaři nemohou být všude, stává se občas, že spolehlivost značení dozná újmy. Nejčastěji k tomu dochází z těchto důvodů: pokácení stromů se značkami, natření objektu se značkou, výměna sloupů se značkami, vandalství.

Proto prosíme všechny turisty, kteří naše značky používají: pokud někde zjistíte jakékoliv závady ve spolehlivosti značení, poškozené mapy, poškozené nebo chybějící směrovky a pod., informujte nás na e-mail: znaceni@kct.cz To je schránka, ke které mají přístup téměř všichni značkaři.

Více o turistických značených trasách se dočtete na - www.klubturistu.cz

Mnoho šťastných kilometrů po našich značených trasách !

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
JP
JP - 17. 10. 2006, 09:59

RE: elbunda : Zajímavé, t by mě taky bavilo, podílet se na hledá...

Pokud máš vážně zájem o značení a jsi z Mostecka, obrať se na vedoucího značkařského obvodu most pana Vlastimila Grabmülera, Borovského 136, 43401 Most.
Značkařů není nikdy dost !

 
JP
JP - 17. 10. 2006, 09:58

RE: elbunda : Zajímavé, t by mě taky bavilo, podílet se na hledá...

Pokud máš vážně zájem o značení a jsi z Mostecka, obrať se na vedoucího značkařského obvodu most pana Vlastimila Grabmülera, Borovského 136, 43401 Most.
Značkařů není nikdy dost !

 
Claricia
Claricia - 31. 07. 2006, 13:18

RE: elbunda : Zajímavé, t by mě taky bavilo, podílet se na hledá...

Vymýšlet, resp. hledat možná, ale to značení je celkem náročka... :o)

 
elbunda
elbunda - 30. 07. 2006, 21:27

Zajímavé, t by mě taky bavilo, podílet se na hledání a značení cest.

 
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.