www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Po toku Oslavy - z Náměšťě do Tasova

1 2 3 4 5

Jara Jara
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Jižní Morava vloženo: 29.12.2007
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 2.33 - hodnoceno 3x | shlédnuto: 33511x

foto1

Rathan I

foto1

Rathan II

foto1

Nezdařil I

Zobrazit všechny snímky >

Mrazivé počasí spojené s mrznoucími mlhami k výletům přímo láká. Teploty pod nulou zmrazilo vodní plochy, řeky jsou plné ledových ker a zajímavých ledových útvarů. Stromy jsou obalené jinovatkou tak tedy nezbývá než vyrazit. Cesta začíná v Náměšti nad Oslavou, jakýmsi turistickým centrem pokud jde o řeku Oslavu. Vydáme se směrem na Panský mlýn po zelené značce. Z Náměšťě se vymotáme rychle, a dorazíme k rekreačnímu rybníku Rathan. Momentálně zmrzlý láká především k bruslení.

Ještě musíme jít dál po silnici, zanedlouho z ní ale odbočíme a dostaneme se k potůčku Nezdařil, jednomu z přítoků řeky Oslavy. Potůček je několikrát přehrazený a vzniká tu tak několik malých rybníků. Cestu zpestřuje i zajímavá okolní krajina a cesta.

Konečně přicházíme k samotné Oslavě. Procházíme po louce a ocitáme se mezi dvěmi vesnicemi. Mezi Ocmanicemi a Naloučany. Ocmanice se nás až tak netýkají, Naloučany ale projdeme, a zároveň se dostaneme na tzv. Mlynářskou stezku. Mlynářská stezka je cyklistická trasa dlouhá 185 km a začíná už v Novém městě na Moravě. My potkáme tři mlýny Naloučanský, Vanečský a Radkovský. Nicméně k nejzajímavějším stavbám stezky tyto mlýny nepatří, proto jim ani nemusíte věnovat větší pozornost. Zajímavá je zde především Oslava - nyní v zimě plná ledu - v létě prozměnu budou lákat louky okolo ní.

Z Naloučan do Vaneče vede cesta skrz louky. Sem tam je i chata, postupně celá chatová oblast. Právě v této chatové oblasti doporučuji dávat pozor na turistické značky, je jich tu dost málo, navíc vetvě stromů pod nánosem jinovatky klesaly k zemi a zakrývaly kmeny kde některé další značky byly. Cesta vede stále po stejném břehu, řeku nepřekračujte, a neodbočujte ani do kopců. Až na konci chatové oblasti cesta krátce vede po svahu vzhůru a od Oslavy se na okamžik vzdalujeme. Nakonec se zpět vrátíme na louky a míříme k Vaneči. Velkou část cesty máme tímto za sebou. Vaneč projdeme jako nic ještě se zastavíme u zamrzlé Oslavy a míříme ke zřícenině hradu Dub.

Zřícenina hradu Dub patří k těm zříceninám, u kterých už si člověk není jistý zda tu opravdu někdy něco stálo. Zachovány jsou jen zbytky zdí a asi 3m vysoký příkop. Hrad byl vystaven v první polovině 13.tého století a byl původně nazývaný Tasov. Zanikl již ve druhé polovině 14.tého století. Důvodem zániku hradu byla pravděpodobně válka mezi místními markraběty. Cíl (Tasov) odtud máme asi 2km po modré značce.

Trasa: Náměšť nad Oslavou - Naloučany - Vaneč - zřícenina Dub - Tasov
Délka: 15km

Více fotografií na mém webu turistaky.jaromirklein.net/namest-oslava-tasov.php

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.