www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Po okolí Ořechova

1 2 3 4 5

Jara Jara
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Jižní Morava vloženo: 1.01.2008
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 1.00 - hodnoceno 3x | shlédnuto: 44001x

foto1

Tvrzský rybník

foto1

Kostel v Ronově

foto1

Zasněžený les

Zobrazit všechny snímky >

Výběr zimních výletů je těžká záležitost. Hrady, zámky a velká část rozhleden a jeskyní je uzavřena, proto se cestuje především za přírodou. A že v zimě táhne především sníh je jasné. Pro brňany je nejsnáze dostupná oblast vysočiny, kterou protíná vlak jedoucí z Brna do Žďáru nad Sázavou. Právě tento vlak zastavuje i v obci Ořechov, v jehož okolí je spousta rybníků a krásná otevřená krajina mísící se z lesy. Krajina zde je samozřejmě poutavá nejen v zimě. Trasa kterou zde popíši nemusí být jediná možná v tomto okolí, dokonce si myslím že jsou lepší varianty, ale to už záleží na vás.

Z Ořechova se tedy vydáme po modré značce směrem na Jabloňov, ihned u nádraží se nachází Tvrzský rybník. Tvrzský rybník je jen jedním z mnoha rybníků v okolí Křižanova, celkem se jich tu nachází asi 250. Pravda je, že teď v zimě je to jen ledová plocha zapadená sněhem, proto až tak nelákají, v létě ale doporučuji přizpůsobit trasu místním rybníkům a rybníčkům (v létě zde na toto místo určitě přibude tip na výlet spolu s fotografiemi). Od rybníku procházíme dál do Ronova. Ronov je část obce Ořechov a má asi 100 obyvatel, vesnička je to velice příjemná a do prostředí vysočiny zapadá. Vcelku rychle mizíme v lese.

Jakmile vyjdeme z lesa uvidíme první výhled na krajinu, a také uvidíme jeden křížek. Ten je důležitý pro další pokračování. Z modré značky tady sejdeme a půjdeme po cyklostezce, ta vede do Osové Bitýšky. Kola zde v tomto ročním období nepotkáme. I tato cesta celkem ubíhá a tak se zanedlouho dostaneme ke stavení Tři dvory a s ním spojeným rybníkem, Třídvroským velkým rybníkem. Cyklostezka se zde spojuje s modrou značkou. Cestou dál, lemovanou aleji listnatých stromů, dojdeme do Osové Bitýšky. Tam nicméně nepůjdeme, po modré značce se vydáme zpět do Ořechova. Na této straně rybníka se nachází chatová oblast, vcelku odcloněná stromy. Kousek za rybníkem uhýbá modrá značka přes louku do lesa (v zimě si na to dejte pozor). Přes lávku přejdeme potůček Bitýška a projdeme úsek lesa. Lesy na této trase nejsou hluboké, naopak, a tak z něj opět velice brzy vyjdeme a ocitneme se u Ořechovské štěrkovny. To je asi poslední zastavení na trase, teď už zpět přes Ořechov na nádraží a domů.

Celá tato trasa je vhodná také pro běžky, i když 8km by bylo asi málo. Pro běžkaře doporučuji například cestu z Osové Bitýšky na vlakovou zastávku Křižanov.

Trasa: Ořechov - Ronov - Tři Dvory - Ořechov
Délka: 8km

Více fotografií na mém webu turistaky.jaromirklein.net/orechov-a-okoli.php

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.