www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Po cyklostezkách u německých sousedů

1 2 3 4 5

elbunda elbunda
Zápisky | Profil
 
Lokalita: vloženo: 22.08.2007
Komentářů: 1 | Průběžné hodnocení: 1.40 - hodnoceno 5x | shlédnuto: 26817x

foto1

Směrovky na každém rohu, někdy ta jejich pečlivost člověka dokáže i zmást

foto1

Takto vypadá lesní cesta pro pěší a cyklisty

foto1

Mapy podobné těm našim, akorát je mají v bezvadném stavu

Zobrazit všechny snímky >

Během letošních prázdnin se mi konečně poštěstilo vyzkoušet cyklotrasy u našich sousedů - tedy v německu, konkrétněji v bývalém DDR a upřesněno - na trase podél hranic: Moldava, Cínovec, Altenberg, Rehefeld....ty německá jména obcí si nějak nemůžu zapamatovat.

Ne snad, že bych chtěl hájit nebo snad dokonce šířit nějaké antinacionalistické a podobně nesmyslné názory, musím ale uznat, že máme stále co dohánět a obávám se, že už to nedoženeme.... Stručně řečeno: ježdění na kole po německu je jedním slovem paráda. Přejedete hranice, sjedete ze silnice na dobře (možná až zbytečně puntičkářsky) udržovanou a značenou lesní cestu a už nemusíte jet po asfaltce už ani metr.

Síť turistických a cykloturistických stezek je zde neskutečně rozsáhlá, na každých pětistech metrech míjíte perfektně značené rozcestí, všude potkáváte důchodce s hůlkami, letní běžkaře na kolečkových lyžích a rodiny s kočárkama. Nepotkal jsem ale nikoho, kdo by bezohledně zatarasil trojstupem celou šíři cesty, dokonce předemnou spousta lidí uhýbala na úplný kraj cesty, za což bylo potřeba slušně poděkovat.

My se jim často posmíváme, vždyť jsou to skopčáci, dederáci a i nějaké horší označení by se našlo, jenže MY SE OD NICH MÁME JEŠTĚ HODNĚ CO UČIT!!!

Ohleduplnost mezi chodci a cyklisty, neničení cest, map a ukazatelů jsou přece úplně normální věci, proč to u nás nejde? Na jednu stranu jsem si výlet krásně užil, na straně druhé (a to doslova) mě zamrzelo, že po přejetí hranic na naše území jsem musel jet po silnici a když se náhodou objevila lesní cesta, tak u vjezdu byla stažená závora a vedle ní hromada odpadků. Ani se nedivím, když někdo pronese ať už u piva, v práci, nebo u TV zpráv, že se stydí za náš národ, s tím se sice nestotožním, ale to tvrzení chápu.

Takže doufejme, že jednou snad.......
Německy umím leda tak Guten Tag, ale allespoň něco jsem vygooglil:
www.altenberg.de/
www.zinnwald-im-erzgebirge.de/

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
deseo
deseo - 13. 10. 2007, 11:39

Chtěl bych jen doplnit,že uvedené cyklotrasy se v zimě proměňují v běžkařské stopy. Jinak co se ohleduplnosti a slušnosti týče, platí tu na běžkách totéž. Jen to německé značení mi trošku nesedí, je ho tolik až z toho člověk občas zabloudí :-)

 
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.