www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Okruh nad údolím Labe a zpět údolím Labe

1 2 3 4 5

Jitka tento uživatel nemá svojí ikonu, domluvte mu, ať si nějakou opatří!
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Severní Čechy vloženo: 23.04.2007
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 3.00 - hodnoceno 2x | shlédnuto: 26707x

Sutom / www.ubytovanisutom.eu /- Březno 4 km - Velemín 500 m při hlavní silnici E 55–
k Motorestu uprostřed obce- 4 km stoupání na Hrušovku a sedlo u Kletečné –2 km dolů k žel.zastávce Radejčín –doprava 2 km Doubice rovina:doprava 1 km Dubický kostelík
klesání po cyklostezce č. 3091 - DolníZálezly žst – Vaňov 11 km – 1 km po frekventovaném nábřeží Labe ke zdymadlům - přes zdymadla krytou cestou na pravý břeh Labe pod hrad Střekov / napojení na cyklotrasu č. 2 /- 18 km nenáročné cesty proti proudu : Brná /termální lázně a koupaliště/ - Sebuzín –Církvice za obcí rovně přes kamenolom a podél železnice – Libochovany – Velké Žernoseky, koupaliště pískovna –
a následuje střední stoupání po cyklotrase č. 25: přes PŘÍVOZ /ověřit na mob. 607 947 099 ! – do Malých Žernosek - Oparenské údolí – Opárno /hrad/ - Opárno /ves/ - Bílinka ! přejezd E 55 ! – značená cesta polem a lesem je prudce do kopce, raději po silnici na Režný újezd – okolo obce Boreč -po silnici ! na Sutom /od přívozu: 12 km /


Náročnost: velká – klesání do údolí Labe a výjezd zpět /si výrazně zmírníte cestou z Borče po silnici na Sutom /52 km

Pozoruhodnosti: Pomník zrušení roboty u Kletečné, vyhlídky na Portu Bohemicu /hluboké údolí Labe / z vrchu Výsluní (365 m) a od Dubického kostelíku - zdymadla Vaňov – hrad Střekov, Brná /koupaliště, kaňon Porta Bohemica 4 km dlouhý - Velké Žernoseky – zámek, vinné trasy, popř.blízký vrch Radobýl - Oparenského údolí - hradní vrch Oparno /jevy spojené s pozvolným sesouváním svahovin/, projedete pouze kolem obce Boreč / renesanční zámeček v soukromém vlastnictví a naučná stezka Boreč /ventaroly v zimním období/-pokud se rozhodnete cestu rozšířit o výstup na kopec napravo od obce, ale bez kola !!!+cca 2 km na vrchol - kolem ovčína do lesa – tam po 200 m narazíte na naučnou stezku/.
Koupání: Brná u Střekova, pískovna u Velkých Žernosek.


Velké Žernoseky
Na prastaré osídlení osady ukazují četné nálezy ze všech prehistorických epoch. Poprvé je jméno Zernosech (Sernossiceh terra rusticalis) zaznamenáno v zakládací listině litoměřické kapituly z roku 1057. Písemná zmínka o obci je však až v přípisu této listiny z roku 1218. Jméno obce bylo odvozeno ze zaměstnání obyvatelstva - sekání velkých mlýnských žernovů. Kolem roku 1143 sem povolal král Vladislav II. několik desítek mnichů z kláštera Steinfeld nad Rýnem. Mniši založili na místě hustých lesů bohaté vinice. Poté se ujali vlády nad žernoseckým panstvím čeští páni z Lípy, kteří převzali od mnichů rozsáhlé opukové vinné sklepy. Nad žernoseckým zámkem a vinicemi se v průběhu staletí vystřídalo mnoho pánů, posledními majiteli Žernosek byli Nosticové.
Obci dominuje pozdně gotický kamenný obranný kostel sv. Mikuláše z roku 1516, funkční hodiny na kostele jsou z roku 1906. Kaplička Panny Marie na nedalekém Hrádku byla postavena roku 1759.
Tři z prvotřídních žernoseckých viničních tratí leží těsně nad řekou směrem k České bráně. Jsou to Mariánská stráň, Malá Vendule a Velká Vendule. Vinice zdobí čtyři viniční domky. Další památkou je kovárna čp. 10, stojící na návsi, a pozdně barokní zámek z 18. století. Velkými Žernoseky prochází mezinárodní cyklotrasa č.2: Dresden - Mělník, přívozem se lze napojit na cyklotrasu č. 25: Doksy – Most / vyzkoušíme obě –částečně/. Koupání a vodní sporty nabízí nedaleké jezero - pískovna. V Žernoseckém vinařství si mohou hosté prohlédnout historické opukové sklepy a ochutnat zdejší vynikající vína. Roku 1991 bylo v obci obnoveno tradiční Žernosecké vinobraní.

Následuje střední stoupání po cyklotrase č. 25: přes PŘÍVOZ
Má jezdit pravidelně podle jízdního řádu v 20 min.intervalu.:
květen- září: 7-19 hod. říjen-duben: 7- 17 hod. /ověřte u provozovatele:OÚ Malé Žernoseky tel: 416 539 012 nebo na mob. 607 947 099 přívozník/.
- cetou přes pole a rušnou silnici na ÚSTÍ nad Labem do Malých Žernosek – (jméno obce pochází ze spojení žernovy sekat) .

- 2 km jedete současně po žluté i zelené zn. až se žlutá oddělí prudce do kopce pokračujete po zelené1 km Oparenským údolím – Opárno /hrad/ - Opárno /ves/ dále již jen po silnici 2 km - Bílinka ! přejezd nebezpečné E 55 –opět po žluté před Režný újezd doleva– okolo obce Boreč, zde žlutou opustíte - po silnici ! dojedete 2 km na Sutom a 1 dům v obci je ubytování U sv. Petra a Pavla – mob. 606 545 553 /od přívozu: 12 km /.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.