www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Na Hefaiston

1 2 3 4 5

Claricia Claricia
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Severní Morava vloženo: 20.07.2006
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 3.20 - hodnoceno 5x | shlédnuto: 47889x

Vzhledem k tomu, že se blíží další ročník Mezinárodního setkání uměleckých kovářů na hradě Helfštýně, rozhodla jsem se, že se tam letos zajedu podívat. Sice nevím, jak zvládnu nátřesk lidí, ale snad se to zadaří a akce se povede.

A protože se mi nechce jen dojet na hrad a zpátky, rozhodla jsem se, že to spojím s cca dvacetikilometrovým výšlapem z Lipníka nad Bečvou do Hranic. Prochází tudy tak zvaná Jantarová stezka, dálková červená turistická značka a cyklostezka, nazvaná podle historické stezky, po které bylo na naše území dováženo různé zboží z východní Evropy a Asie.

Do Lipníka nad Bečvou se dopravím (možná dopravíme) vlakem - jak také jinak, pro mě osobně je to nejpohodlnější způsob dopravy. V Lipníku se nachází Muzeum Záhoří, bohužel jsem k němu zatím nebyla schopná najít další informace... Ale uvidíme, možná se tam podíváme, možná ne, záleží na tom, jestli bude otevřeno.

Z Lipníka pak vyrazím přes Týn nad Bečvou po červené směr hrad Helfštýn. Jak tak koukám na mapu, tak už se těším na to stoupání, hlavně pokud bude teplo. Informace o hradě můžete najít na oficiálních stránkách www.helfstyn.cz - stejně jako informace o Hefaistonu, onom setkání uměleckých kovářů. Těším se, že se podívám na ukázky kovářských prací...
Otevírací doba hradu je následující:
1. 3. – 31. 3. a 1. 11. – 30. 11. soboty a neděle 9 – 16 hodin
1. 4. – 30. 4. a 1. 9. – 31. 10. úterý až neděle 9 – 17 hodin
1. 5. – 31. 8. úterý až neděle 9 – 18 hodin

A pak už vzhůru po červené značce do Teplic nad Bečvou. Cesta vede celou dobu lesem pod vrchy Krásnice, Maleník a Křivý, kolem několika pramenů a studánek, takže snad bude příjemná. Jediné, čeho se trochu obávám, je fakt, že souběžně s červenou značkou vede cyklostezka a že právě v době Hefaistonu bude v okolí cykloturistů plno. Ale snad se s nimi nepobijeme, chce to jen trochu tolerance.

U Teplic nad Bečvou na mě čekají dvě přírodní památky - Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast. Na obě se těším, protože jsem na místě ještě nebyla. Trocha informací ze stránek www.caves.cz/jeskyne.php?jazyk=CZ&jeskyne=ZBR :

Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit, dále tzv. gejzírové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy. Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14°C. Byly objeveny v roce 1912 a pro veřejnost jsou zpřístupněny od roku 1926. Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší propast České republiky „Hranická propast“. Její suchá část, do níž lze volně nahlédnout, má hloubku -69,5 metru, v zatopené části je nejnovějším měřením z roku 1995 potvrzena hloubka dalších -205 m. Celková hloubka je tedy zatím -274,5 metru, dna dosud nebylo dosaženo.

Tak jsem na to opravdu zvědavá, podle popisu to rozhodně bude stát za to. Jeskyně jsou otevřené od dubna do října od 9 do 16 hodin. Vstupné činí 60,-, resp. 30,- Kč a za příplatek 30,- Kč je možné zakoupit povolení k focení v jeskyních.

Od jeskyní projdu kolem propasti a zříceniny hrádku Svrčov do Hranic. Po cestě se nachází Nová synagoga, novorománská stavba postavená v 60. letech 19. století. Je v ní umístěna výstavní síň, bohužel se mi zatím nepovedlo zjistit, jak je otevřená... Ale i na to dojde.

A pak už hurá na vlak a domů, zpátky do Brna...

Trasa: Lipník nad Bečvou - Helfštýn - Teplice nad Bečvou - Hranice
Délka: Asi 21 km
Hodnocení: K vidění toho bude spousta, uvidím, jaká bude trasa - zatím za 2.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.