www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Muzeum českého granátu v Třebenicích

1 2 3 4 5

Jitka tento uživatel nemá svojí ikonu, domluvte mu, ať si nějakou opatří!
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Severní Čechy vloženo: 23.04.2007
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 3.00 - hodnoceno 2x | shlédnuto: 33670x

foto1

Třebenice - muzeum je véž v pozadí, místo vlaku jezdí náhr.autobusová doprava

Náročnost : malá – 20 km
Výchozí bod:
Sutom/www.ubytovanisutom.eu/ – 2 km Vlastislav - 1 km Teplá, pramen u kapličky v obci – 2,5 Třebenice, Muzeum českého granátu – 2 km Dlažkovice /koupání za obcí směr Lkáň/- 1,5 km Podsedice, koupaliště na návsi, - 3 km Vlastislav –0,5 km zámek Skalka- 2 km křižovatka Mokrý vrch – 1,5 Sutom
Třebenice
Jako trhová ves uváděno již před rokem 1173, statut města získaly 1299.
Kostel Narození P.Marie /podsaditá vladislavská gotika / najdete na náměstí, stejně jako 2 restaurace a Městský úřad. Muzeum českého granátu /býv.kostel - štíhlá silueta / najdete u kraje obce –směr Teplá a Most. Zajímavostmi muzea je největší český granát /pyrop/, kolekce šperku Ulriky von Levetzow a městská viniční kniha.

Mohutný zámek stojí na okraji parku uprostřed vsi Dlažkovice na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Zámek je obdélný objekt složitého půdorysu se vstupním rizalitem s balkóny.
Po roce 1543 nechal Jan z Valdštejna postavit zámeček, který byl za Ferdinanda Hrzána z Harasova přestavěn na konci 17. a počátku 18. století podle plánů G. a O. Broggiů na barokní zámek. Ve 2. polovině 18. století byl zámek rozšířen. Za hrabat Schönbornů byl zámek empírově upraven. Později byl zámecký objekt využit pro školní účely.
Věž a zámek Skalka u obce Vlastislav uvidíte při pohledu z oken penzionu v údolí Modly: Charakteristická válcovitá věž zříceniny hradu (zpustošen r. 1639 švédským vojskem) a zachovaný sousední zámek Skalka (nyní výstavní síň /v letní sezóně/. Ve zdejším zámku se narodil současný vídeňský arcibiskup Christoph kardinál Schönborn,. Západně od věže, nad severním okrajem zástavby Vlastislavi, jsou na skalní terase nad potokem Modlou, budované prvohorními horninami, neviditelné pozůstatky slovanského hradiště, vybudovaného v 9. stol. podle pověsti luckým knížetem Vlastislavem – nyní zakryté ornicí. Patrný je pouze val z opačné strany obce.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.