www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Most - Jánský vrch - Lužické šípáky - Chanov

1 2 3 4 5

elbunda elbunda
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Severní Čechy vloženo: 17.08.2006
Komentářů: 4 | Průběžné hodnocení: 1.80 - hodnoceno 10x | shlédnuto: 33069x

foto1

Výhled z Dobrčic

foto1

Hospůdka v Dobrčicích

foto1

Lužice

Zobrazit všechny snímky >

Po delší době se počasí umoudřilo, vydal jsem se na odpolední projížďku do přírody a tentokrát to rozhodně stojí za zápis. Cestu na kole popíšu několika stručnými poznatky z míst, které jsem navštívil.

Jánský vrch
Národní památka nad obcí Korozluky, ležící na hranici Českého středohoří. Z Mostu na kole doporučuji zvolit cestu přes Vtelno po modré turistické a před potokem Srpina odbočit vlevo na Sedlec. Bohužel až na vrchol se nedá dojet, cesta je příšerně zarostlá, jsem celý poškrábaný a spálený od kopřiv.

Lužické šípáky
Další chráněná památka, ležící přibližně kilometr od Jánskéo vrchu. Jedná se o oblast, ve které se nachází přibližně 200 exemplářů dubu pýřitého. Krásná okolní krajina, až jsem se divil, že kousek od Mostu je tak hezky.

Dobrčice
Z Lužic po uzavřené silnici asi 2km do kopce lesem kolem Lužických šípáků se jede opravdu dobře (a dolů ještě lépe), potkal jsem zde několik cyklistů. Kéž by bylo více uzavřených silnic :) Dobrčice jsou velice pěknou vískou, ze které je krásný výhled na okolí. Jen škoda, že místní hospůdka otevírá každý den až v 18 hodin.

Chanov
Ano, jedná se o obec nedaleko Mostu, proslavenou především díky sídlišti pro místní národnostní menšinu. Sebral jsem veškerou odvahu a zajel jsem se na sídliště podívat. Přiznám se, že jsem měl trochu strach, kdo zde někdy byl, tak pochopí proč. Každopádně toto se hned tak někde nevidí. Stejně jako různé národní památky a chráněná území, toto je taky rarita!

Trasa: Most - Korozluky - Lužice - Dobrčice - Svinčice - Obrnice - Chanov - Most
Délka: 35km
Obtížnost: mírná

Hodnocení: Co se týče ježdění kolem Mostu, tak tímto směrem je to podle mě nejlepší, žádné komíny, fabriky ani chemičky v dosahu. Jediná vada na kráse byla otřesná hospoda v Lužicích. Dávám horší jedničku.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
elbunda
elbunda - 21. 04. 2007, 09:22

Tak jsem si to za pěkného počasí projel znovu, přidávám detailnější fota kostela, ať je vidět, jak na tom ve skutečnosti je.

 
elbunda
elbunda - 20. 08. 2006, 15:28

No ten kostel z dálky vypadá nádherně, je vidět snad i od Patokryj. Z blízka je to ale horší, fakt škoda.

 
deseo
deseo - 18. 08. 2006, 09:54

Jo, a Chanov .... to je bez komentáře, kdo neviděl - neuvěří :-)

 
deseo
deseo - 18. 08. 2006, 09:54

Okolo Lužic je opravdu hezky, za zmínku také stojí místní kostel, který je dominantou širokého okolí - bohužel tato krásná stavba je ve velice zbídačeném stavu. Tak si vždycky říkám, za co asi utrácí naše čím dál více se rozpínající katolická církev finanční prostředky ???

 
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.