www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Křížová cesta u Chudčic

1 2 3 4 5

Claricia Claricia
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Jižní Morava vloženo: 28.07.2006
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 2.56 - hodnoceno 9x | shlédnuto: 43743x

foto1

Zastavení křížové cesty

foto1

Tři kříže

foto1

Rozcestník U tří křížů

Zobrazit všechny snímky >

Díky stránkám Viléma Waltera - www.vilemwalter.cz/ - jsem objevila krásnou křížovou cestu hned u Brna. Druhý květnový výlet jsme se na vydali na výlet, jehož část právě po křížové cestě vedla. Celá cesta vede pohodovým terénem - sice ne celou dobu po rovince, přesto se jde dobře, není to náročný výlet.

Vystoupili jsme z příměstkého autobusu č. 303 u lávky pod hradem Veveří. Lávku jsme přešli na Junáckou louku, odkud jsme šli po červené a modré značce do mírného kopečka lesem. Jde se nad Brněnskou přehradou, ale jen kousek - brzo jsme došli na rozcestí Nad Zouvalkou, kde jsme se odpojili od červené značky a dál pokračovali jen po modré. Prošli jsme lesem, kolem příměstského tábora, pak podél obory Přehrada. V jednu chvíli se nám otevřel výhled do krajiny - jen škoda, že nebylo více slunečno.

Zanedlouho jsme došli na rozcestí U tří křížů, které se nachází asi v polovině křížové cesty. Sešli jsme ke dvěma zastavením pod rozcestím a pak jsme zase vyšplhali zpátky. U rozcestí bylo nutné přelézt dovnitř do obory, kterou vede turistická stezka. A pak nás čekalo stoupání kolem dalších zastavení křížové cesty. Na některých obrázky byly, na jiných nikoli, ale všechna zastavení jsou moc pěkně opravena. Křížová cesta končí u tří křížů, kde do roku 1784 stávala kaple sv. Kříže. Informace ze stránek Viléma Waltera:

Křížová cesta se nachází na samé hranici katastru města Brna. Na kopci, jenž se vypíná nad obcí Chudčice a Brněnskou přehradou, byla roku 1856 podle projektu arch. Eduarda Svobody postavena křížová cesta sestávající ze 14 zastavení, z nichž 10 se nachází v Brně a 4 v Chudčicích. Na místě, kde do roku 1784 stávala kaple sv. Kříže, byly později vztyčeny tři dřevěné kříže, podle nichž dostalo toto poutní místo své současné jméno U tří křížů.

Od tří křížů jsme pokračovali lesem dál a dál, po lesní asfaltce jsme šli až na konec obory. Tam jsme museli zase přelézt plot, poté jsme ťapkali po kamenité cestě na Trnůvku. Těsně před Trnůvkou jsme potkali skupinu aktivních seniorů - doufám, že v jejich věku budu mít taky aspoň tolik energie...
Rozcestník Trnůvka nám ukázal, že do Rozdrojovic to máme ještě dva kilometry. Od Trnůvky už jsme se dostali do "civilizace", resp. do chatové osady. Zanedlouho jsme byli v Rozdrojovicích, kde je k vidění nejen památník padlých, ale také kaplenka a busta TGM. Z Rozdrojovic jsme se dostali zpátky do Brna opět příměstským autobusem, tentokráte č. 302.

Trasa: Lávka pod hradem Veveří - U tři křížů - Trnůvka - Rozdrojovice
Délka: 8 km
Hodnocení: Křížová cesta rozhodně stojí za návštěvu. Jedna.


Kilometrovník:
Lávka pod hradem Veveří - U tří křížů 3 km - Trnůvka 6 km - Nad Rozdrojovicemi 7,5 km - Rozdrojovice (celkem =) 8 km

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.