www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Klášter Plasy

1 2 3 4 5

Gryzor Gryzor
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Západní Čechy vloženo: 1.08.2008
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 1.00 - hodnoceno 2x | shlédnuto: 25845x

foto1

Klášter Plasy

foto1

Klášter Plasy

foto1

Klášter Plasy

Zobrazit všechny snímky >

Už dlouho se mi nestalo, že by mě nějaká z památek – navíc církevních, tolik zaujala.

Nebudu zde přepisovat historické informace z oficiálních zdrojů (ty naleznete všechny zde: www.klaster-plasy.cz/?Dejiny ), nicméně uvedu alespoň, že cisterciácký klášter samotný, byl založen již roku 1144 knížetem Vladislavem II., který jej opatřil zakládací listinou zachovanou doteď ve falsu z roku 1146.

V současnosti je celý objekt přístupný pouze z části a probíhají stále ještě restaurační práce. Nicméně i ve funkční, veřejnosti přístupné části se již nyní pořádají svatby i další společenské akce všeho druhu.

Proč ale o této stavbě píšu a čím mě především zaujala, je způsob, jakým je celý komplex vystavěn. Zde již budu citovat oficiální prameny:

„Zcela podle cisterciáckých zvyklostí je plaský klášter založen v údolní nivě řeky Sřely, která svým meandrem vymezuje hranici areálu na jižní a západní straně. Na řece mniši již ve středověku vybudovali umělý kanál vedoucí klášterním areálem, tzv. Královskou štolu, díky které naháněli vodu na mlýn a poháněli pilu.

Výjimečností plaského vodního systému je dokonalé řešení základů konventu, které bylo kvůli bažinaté půdě zpevněno 5.100 dubovými kůly zatlučenými do země. Přes ně byl položen trámový rošt a teprve na něj vystavěno zdivo budovy. Aby rošt nezačal hnít a budova se propadat, byla do základů přivedena voda z několika pramenů, která zamezila přístupu vzduchu ke dřevu a to de facto zkamenělo.

Varovný nápis "Aedificium hoc sine aquis ruet" je odkazem generacím. I proto se dnes čtyřikrát denně pečlivě kontroluje výška, teplota a kvalita vody v základech ve dvou barokních bazénech uvnitř budovy samotné.“

Mimo jiné, zde je v současné době také expozice lékárnictví.

V každém případě doporučuji tuto pozoruhodnou stavbu, jako možný cíl pro Váš výlet.

Pokud Vás zajímá vstupné, tak to začíná na padesátce a zvyšuje se úměrně s tím, co vše navštívíte. Ale nic hrozného.

Veškeré potřebné informace jsou na již zmíněném odkazu: www.klaster-plasy.cz

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.