www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Keltské oppidum Staré Hradisko

1 2 3 4 5

Claricia Claricia
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Jižní Morava vloženo: 11.08.2006
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 2.70 - hodnoceno 13x | shlédnuto: 42528x

foto1

Staré Hradisko

foto1

Staré Hradisko

foto1

Zbytky valu

Pokud budete mít cestu na Moravu a zajímá vás keltská historie naší země, tak se určitě stavte na Starém Hradisku. Sice tam neuvidíte žádné zdi, vykopávky apod., ale zato si budete moct udělat představu o tom, jak vypadalo opravdu velké keltské oppidum. My jsme z toho byli celkem překvapení, oppidum je opravdu velké, jak naznačují zbytky opevnění (viz třetí fotografie) - ale v současnosti slouží i jako výběh pro krávy, což je tak trochu paradox.

Informace z tabule naučné stezky:
Staré Hradisko je nepochybně nejvýznamnějším keltským oppidem na Moravě. Nachází se na východním okraji Drahanské vrchoviny a jeho nejvyšší bod leží v nadmořské výšce 541 m.n.m. Oppidum zabírá plochu 37 ha a je členěno celkem na tři části - vnitřní areál (22,5 ha), západní předhradí (13,5 ha) a nevelké východní předhradí (1 ha). Délka vnějšího opevnění měří zhruba 2800 m, vnitřní opevnění, které odděluje centrální část od západního předhradí, měří asi 550 m. ...
Pro srovnání další moravské oppidum Hostýn měří zhruba 19 ha, dnes zničený Kotouč u Štramberka měl původně rozlohu kolem 12 ha; největší oppidum v Evropě - Heidengraben u Grabenstettenu v jihozápadním Německu - zabírá plochu 1660 ha.


Je několik možností, jak se na oppidum dostat. Nejkratší cestou je trasa po modré/červené turistické značce z obce Malé Hradisko - ta měří jeden kilometr. Další možností je červená značka ze Stínavy, měřící 5,5 km. My jsme šli po modré turistické značce (9 km) ze Stražiska, odkud na hradisko vede i červená značka, která je ovšem o kilometr delší.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.