www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Horské chaty nad Jablunkovem

1 2 3 4 5

JP JP
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Severní Morava vloženo: 21.07.2006
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 1.33 - hodnoceno 6x | shlédnuto: 49349x

foto1

ráno na Ostrém

foto1

kaple s rozhlednou na Kozubové

Doporučuji zajímavý výlet (okolo 20 km) po Moravskoslezských Beskydech. Vyrazil jsem ráno z Třince autobusem na zast. Tyra hájenka (v idosu nutno hledat pod mhd Třinec). Odtud strmý výstup 2,5 km po žluté na Ostrý. To je jediný pruďák, pak už to je pohodovka, proto doporučuji začít ráno. Chata na Ostrém otevírá v 10 hod. Hodinu před tím tady byl božský klid, jen za barákem ňafal jezevčík. Dovolil jsem si zazvonit - a hodný pan hostinský mi otevřel, natočil pivo Radegast 10° za 20,- Kč), prodal turistickou známku.
Pokračuji po modré na Kalužný, dále po červené na Slavíč. Cesty neuvěřitelně rozbité od těžké lesní mechanizace, ale dá se to obejít. Ze Slavíče (tur. chata, rovněž Radegast), kde je rozhled na masív pralesa Mionší, Velký Polom a zejména zimní lyžařské středisko Přelač nad Horní Bečvou, pokračujeme po zelené, částečně se vracíme v souběhu s červenou na rozc. pod Babím vrchem, odtud pokračujeme po žluté. Cestou pohodová tur. chata Kamenitý (jak jinak než Radegast) a přicházíme na Kozubovou. Zde je bývalá kaple, její věž slouží jako rozhledna. Okolní stromy ji zatím nepřerostly, takže výhled je úchvatný. Ostatně, i ze zdejšího horského hotelu, přímo od stolu s napěněným Radegastem je krásný výhled na Jablunkovsko. No a pak následuje sestup. Po zelelné na rozc. pod Kykulou, dále po modré do Dolní Lomné. Zde jsou konečně moje chuťové buňky odměněny něčím jiným, než Radegastem, který zrovna příliš nemusím. Unavené nohy osvěženy ve vodách říčky Lomné (improvizovaná pláž pod mostem poblíž rekr. střediska Radošanka) a mé ztrhané tělo je odvezeno autobusem do Jablunkova.
Příjemné je, že téměř celá trasa vede lesem, ve stínu a v nadmořských výškách okolo 900m, takže i v současných vedrech je tu přijatelně.
Lidé zde hovoří mezi sebou jakousi směsicí češtiny a polštiny, pokud však zjistí, že jste cizí solidárně přejdou na klasické ostravské nářečí.

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.