www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Branov a okolí

1 2 3 4 5

elbunda elbunda
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Střední Čechy vloženo: 9.07.2007
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 2.15 - hodnoceno 13x | shlédnuto: 146304x

foto1

Berounka a Nazabudické skály

foto1

Naučná stezka Křivoklát

foto1

Tři prameny

Zobrazit všechny snímky >

Je tomu pár dní, co jsem se vrátil z téměř týdenního cyklovandru, který byl původně plánován jako "každý den jinde", ale kvůli počasí jsme se nakonec usídlili v útulném kempu na břehu Berounky, sídlícím pod obcí Branov a vyjížďky startovali i zakončovali právě zde. Kraj Oty Pavla je nádherný a ani ošklivé počasí vám ho neznechutí. Pokud plánujete návštěvu, možná se bude hodit pár tipů na místa, které byste si neměli nechat ujít:


Branovský přívoz
V letních měsících hojně využívaná služba obce Branov. Na břehu praštíte kovovou trubkou na kolejnici, během chvilky vyběhne převozník ze svého doupěte a už vám jede naproti. Jedná se o zážitek nejen romantický, ale i velice praktický - nejbližší most přes řeku se nachází v Roztokách resp. ve Skryjích.


Pamětní síň Oty Pavla
Pamětní síň se nachází v budově Branovského přívozu a sousedí s příbytkem převozníka. V prosklených vitrínách se seznámíte s rodinou Oty Pavla, fotografiemi z natáčení filmu Smrt krásných srnců, s obaly zahraničních tisků jeho knih či jeho korenspodencí. Pod stropem visí torzo staré pramice a také rybářské vybavení z dob minulých. Své dojmy může zaznamenat do pamětní knihy a případně přispět i dobrovolným vstupným. Zajímavé je, že realizaci pamětní síně se údajně ujali nějací lidé z Mostu (jsem taky mosťák).


Nezabudické skály a lesy
Kdo rád chodí do lesa, bude nadšen. To samé platí i v případě skalních útvarů, které se vzpínají nad Berounkou. Houbaření je zde také oblíbené. Už teď rostou!


Hostinec u Rozvědčíka
Legendární hospoda, kterou proslavil Ota Pavel ve svých knihách. Diskuzi ohledně momentální kvality služeb hledejte na adrese www.turistickyweb.cz/podniky-detail.php?idpodniku=5


Hrad Křivoklát
Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským. Z Branova se na Křivoklát projdete cca 7km.


Školní naučná stezka Křivoklát
Tato stezka měří asi 900 m, vede pouze jedním směrem a má 25 vysvětlujících panelů. Slouží jako pomoc při výuce přírodopisu na ZŠ, ale je volně přístupná i pro veřejnost. Je umístěna nedaleko soutoku Berounky a Rakovnického potoka, blízko základní školy v Křivoklátě, v krátkém údolí s potokem, který pramení uprostřed. V dolní části stezky jsou vodopády, skalky, sutě i bohatý rostlinný porost. V horní části stezky se nachází otevřený palouk s rostlinami lesních lemů. Panely se věnují geologii, botanice, zoologii, lesním typům, péči o zvěř apod. Stezka mimiaturizuje přírodní poměry CHKO Křivoklátsko.


Kneippova studenovodní lázeň
V korytu potůčku Klučná, na úpatí kopce Mokřinka (457 m n.m.), zhruba uprostřed u silnice mezi vesnicemi Roztoky u Křivoklátu a Karlovou vsí jest zákoutí Tři prameny. Zde je roubený lesní altánek s lavicemi a stolem, výtok tří pramenů (jeden je pojmenován voda z Lesních tišin) a Kneippovou studenovodní lázní. Lázeň jest plytké, cca 20 cm hluboké brouzdaliště 2 x 4 metry s malými oblázky pokrytým dnem. Bazénkem protéká svěží, chladivá voda potůčku Klučná.


Pár užitečných odkazů:
www.otapavel.cz/
www.krivoklat.cz/
www.pimes.cz/index.php?sekce=kemp
www.celemvzad.cz/clanek/rozvedcik/?cislo=12

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.