www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Blatno, Tis u Blatna, Chýše, Rabštejn nad Střelou a zpět

1 2 3 4 5

Gryzor Gryzor
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Západní Čechy vloženo: 17.07.2007
Komentářů: 1 | Průběžné hodnocení: 1.89 - hodnoceno 9x | shlédnuto: 31760x

foto1

Vlaková výluka ala ČD na lidský pohon - Nakonec to jelo...

foto1

Svérázná přeprava cyklistů "vlakem"

foto1

Zámecký pivovar Chýše

Zobrazit všechny snímky >

Výlet z uplynulé soboty byl opět pojmut cyklisticky. Trasa byla tentokrát ovšem víceméně neznámá a až na několik úseků nikým z nás neprojetá. Celé, necelých čtyřicetpět kilometrů dlouhé kolečko po obcích: Blatno > Tis u Blatna > Žďárek > Chýše > Rabštejn nad Střelou > Nový Dvůr > Poustky > Sklárna > Tis u Blatna > Blatno, může zdatnější turista urazit i pěšky, ovšem cesta si přímou říká o kolo. Obtížnostně je třeba upozornit, že je vhodné kolo horské, v některých lesních úsecích u Sklárny, i celoodpružené. Trekový bycikl většinu lesní trasy odtlačíte, či odnosíte na zádech…

Do počáteční stanice Blatno, se můžete dopravit libovolně dle chuti. My jsme se odevzdali napospas Českým drahám, což se později ukázalo jako základní chyba, ale opět jsme se utvrdili v tom, že České dráhy se za posledních pár desetiletí krom několikaset procentního zvednutí cen pranic nezměnili a že jsou stále výrobcem na kuriózní historky a neuvěřitelné situace.

Co přichystali České dráhy tentokrát nám, je taktéž těžko uvěřitelné. I když pro častého cestujícího je to možná „denní chléb“
To, že na trase Most > Blatno je částečná výluka jsme tak nějak tušili, neboť na stejném úseku byla z důvodu oprav/stavby mostu i před čtrnácti dny. Úsek Pobořany > Kryry bylo tedy nutno zdolat náhradní autobusovou dopravou, která se skládala ze tří klasických, karosáckých veteránů, nejspíš soukromých dopravců. Tři karosy můžou být pro cestující sice dostatečnou kapacitou, pro třináct kol už je to pak o něco horší. Budu-li citovat průvodčího, tak kdo se tam dřív nacpe, ten pojede… Co by dělal platící pasažér poté, co by se nenacpal, těžko tušit… Nám se naštěstí povedlo nacpat všem. Obsadili jsme poslední z autobusů v sestavě nás tří výletníků s třemi koly, spolu s cestujícím párem, taktéž cyklisty.
Výběr autobusu nám zrovna moc nevyšel, neboť ani po dvaceti minutách boje řidiče s motorem, jsme se nehnuli z místa, zatímco zbylé dva, už nejspíš dorazili do cíle. Jak boj s autobusem dopadl, vypoví nejlépe příslušná fotografie… Ve složení čtyř cestujících a výpravčího z Podbořan, se nám nakonec povedlo vlastní silou veterána rozhýbat  Jak se po chvilce ukázalo, bylo nám to stejně „prd“ platné, protože rychlík čekající na konci výluky odjel bez nás! Pět cestujících není nejspíš pro ČD dostatečný počet hodný čekání. Těžko uvěřit. Celá událost nakonec dopadla víceméně šťastně. Bylo kontaktována následující stanice a vlak počkal tam. Shodou okolností se jednalo právě o naše cílové Blatno, takže jsme si výsledně ušetřili jeden přestup bus > vlak…

Zpět k výletu. Pokud se při startu, či ukončení výletu rozhodnete v Blatně občerstvit, tak první z hospůdek se nachází deset metrů za nádražím a podle nabídkové tabule i počtu hostů, působila velmi přívětivě. Je zde možné i ubytování, za fantastických 150,-/noc. Další, bezejmenná restaurace je kousek dál a pokud se budete držet turistické červené, neminete jí. O tomto podniku naleznete samostatný refereátek v hodnocení podniků na Turistickém webu - nelichotivý referátek. Na náměstí v centru obce je pak podnik třetí, který jsme nenavštívili, ale navenek nepůsobil zrovna dvakrát solidně.

Ihned za Blatnem, Vás čeká přibližně tříkilometrové prudčí stoupání, které končí až v Tisu. Kopec je to slušný, ale vyjet se samozřejmě dá. V Tisu si mosťáci zavzpomínali na školní léta a pobyty ve ŠvP Poustky a Sklárna. Obojí minete během jízdy o kousek později.
Z Tisu až na pár míst je krásný sjezd až do samotné Chýše. Chýše je místo krásné a lze v ní a v přilehlém okolí strávit bez problémů i samostatný výletní den. Co ovšem vedlo soudruhy nacpat do tak krásné přírody panelák a nesmyslně veliké nákupní středisko, těžko vědět… Ostatně místní, nádherně opravený zámek, byl prý po dlouhá léta JZD a ve finále prý objektem, vhodným pomalu ke stržení. Dnes je kompletně zrekonstruován a svou čistotou a údržbou se vzhledem blíží divadelním kulisám. Ihned za zdí zámku rozhodně nakoukněte do zámeckého pivovaru, resp. do jeho hostince, či restaurace. Krásný interiér i venkovní posezení. Pestrá nabídka jídel i lahodného místního pivka.

Pokud se Vám povede opustit pivovar (přemlouvali jsme se dlouho) čeká Vás klidná, příjemná cesta po zelené turistické údolím Střely, kterou na jednom z můstků posléze i překročíte. Údolíčko vrcholí prudším, lesním výjezdem do Rabštejna. Vzhledem k časové tísni jsme tentokrát Rabštejnem jen projeli. Za Rabštejnem následuje jeden z nejobtížnějších úseků a to výjezd z něj, směr Nový Dvůr (hospůdka :) ) Výjezd je to drsný, asfaltový, několikakilometrový. V horku nesnesitelný. Motivací Vám budiž Restaurace U Zámku v Novém Dvoře. Ta v našem případě představovala pivečko a oběd :)

Z hospůdky se po stejné silnici kousíček vrátíte a odbočíte po asfaltce směr Poustky. Mosťákům opět vlhnou oči, při vzpomínkách na místní ŠvP :) Z Poustek směr Sklárna Vás čeká lehce náročnější lesní terén – kořeny, balvany, mokřiny, ovšem v překrásném, téměř pohádkovém prostředí. Cestou je možnost shlédnout řadu zajímavých skalních útvarů a komplexů. Směrovek a ukazatelů je cestou víc, než dost.
Ve Sklárně opět mostečtí vlhnnou (taktéž ŠvP), ale místo samotné je v podstatě odpudivý panelový areál. Aktuálně byla v provozu místní povedená lanová lezecká dráha a místem prochází také naučná stezka.

Cesta Sklárna > Tis, je co se týče náročnosti nejobtížnějším úsekem cesty. Některé drobné části jsou obtížněji sjízdé i pro horská kola a sem tam, se i nějaký ten metr sesedne, či poponese (viz. fotečky).

Z Tisu Vás čeká za odměnu rychlý sjezd který jste si na začátku vychutnali v opačném směru a jste opět zpět u nádraží v Blatně. Nyní už jen přečkat spoždění, výluku, přestupy, další spoždění a jste doma :)

Výlet i trasu jednoznačně lehce otrlejším cyklistům doporučuji! A jeďte na start raději autem ;)

Tradičně pár odkazů a výletům zdar!

mesta.obce.cz/chyse/ Obec Chýše
www.chyse.com/ Zámek a zámecký pivovar Chýše
rabstejnnadstrelou.wz.cz/ Rabštejn nad Sřelou
www.hrady.cz/?OID=1209 Zříceninka u hospůdky v Novém Dvoře
encyklopedie.seznam.cz/heslo/179036-tis-u-blatna Něco málo o Tisu u Blatna

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
elbunda
elbunda - 17. 07. 2007, 21:54

To byl bezva výlet, ta cesta "vlakem" mě docela mrzí, navíc když jsem těsně před tím naší vlakovou dopravu vychvaloval, ale na druhou stranu, kde jinde přijdete k podobným zážitkům než ve vlaku? :) No Chyše mě překvapila hned dvakrát - panelákem na náměstí a tím nákupákem, to je vážně jak pěst na oko a výborným domácím pivečkem na zámku.

 
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.