www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Bílé Karpaty - Pod vrchy

1 2 3 4 5

Jara Jara
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Jižní Morava vloženo: 25.02.2008
Komentářů: 0 | Průběžné hodnocení: 1.00 - hodnoceno 1x | shlédnuto: 27377x

foto1

Výhled z Vršku

foto1

Lýkovec jedovatý

foto1

Sněženka podsněžník

Zobrazit všechny snímky >

Bílé Karpaty jsou turisticky poměrně málo navštěvovanou lokalitou. Sám nevím proč, ale vlastně jsem tomu vlastně rád. Z Brna se sem dostanete snadno, přes Bílé Karpaty projíždí přímý vlakový spoj, projíždějící území Bílých Karpat Bojkovicemi, Slavičínem, Brumovem-Bylnicí a končící na česko-slovenské hranici ve Vlárském průsmyku. Výletů se sem proto dá naplánovat velké množství, ten jarní doporučuji právě k přírodní památce Pod vrchy.

Přírodní památka Pod vrchy je mimo značené turistické cesty, nejlepší přístup k této lokalitě je z vlakové zastávky Bohuslavice nad Vláří. Od zastávky půjdete dál po silnici kolem říčky Vlára směrem k ujíždějícímu vlaku, v Bohuslavicích se na chvíli dostanete na modrou značku, jakmile bude odbočovat přes most na druhou stranu Vláry tak už po modré pokračovat nebudete. Vedle Vláry vede silnička, po té stačí jít, a asi po jednom kilometru cesty budete u PP Pod vrchy. To, že jste na místě poznáte podle několika cedulí označující přírodní památku a toho, že les je zde přímo u silničky.

A čím je toto místo tak vzácné? Je to bohatá lokalita sněženky podsněžníku, v celém okrese Zlín nenajdete sněženek víc. Smíšený les, s převahou dubů a habrů ale nabízí daleko více jarních druhů květin. Postupem času zde nalezneme sasanku hajní, sasanku pryskyřníkovitou, zapalici žluťochovitou, dymnivku dutou, dymnivku plnou, prvosenku vyšší, lýkovec jedovatý či hrachor jarní. Později zde kvete například ptačinec velkokvětý, kyčelnice cibulkonostná, nebo ohrožená lilie zlatohlávek. Rozloha tohoto místa je jen něco málo přes hektar, takže jarní nálada je tu opravdu cítit na kazdém metru. Kvést to tu zrovna začíná - takže pokud máte chuť poznat toto místo pak máte možnost už letos. Poté co z tohoto lesa odejdete dále, tak se vám ukáže krajina Bílých Karpat. V této době ještě trochu nudná, bez barev, časem louky zežloutnou vrstvou pampelišek, později pampelišky vystřídají kopretiny. Některé další louky budou spásány stády ovcí.

Toto panorama ale není jediné. Bílé Karpaty nabízí spoustu cest přes louky, s výhledy na dalekou krajinu a kopce. Otázka je jak pokračovat v cestě. Nejbližší turistická cesta je v Popově, tam se dostaneme přes Jestřábí. Jestřábí vidíme už od lesa, takže cesta vede rovnou za nosem, v Jestřábí odbočíme do jedné malé uličky vlevo (doporučuji prostudovat v mapě), a přes pole se dostaneme k železnici, kde je přechod a pokračujeme po vyšlapané cestě do Popova kde je most přes Vláří. Hned v Popově nás čeká dvou kilometrový výšlap na vrchol s příznačným názvem Vršek (566m.n.m.). A i odtud je krásný výhled na další kopce v protějším svahu za Brumovem. Cesta do Brumova už vede jen z kopce a celou dobu můžeme obdivovat zdejší krajinu. U Březové se nám otevírá pohled na samotný Brumov, včetně jeho dominanty, zříceniny hradu Brumov. Čas na prohlídku hradu bohužel už nebyl, ale určitě tudy někdy opět půjdeme, takže informace o hradu budou příště - z mnoha míst jsem se ale dozvěděl že to stojí za to, takže pokud budete mít čas tak neváhejte ani s návštěvou tohoto hradu.

Trasa: Bohuslavice nad Vláří - Pod Vrchy - Jestřábí - Popov - Měřička - Vršek - Březová - Brumov
Délka: 12km

Více fotografií (včetně několika panoramatických) na mém webu turistaky.jaromirklein.net/bile-karpaty-pod-vrchy.php

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.