www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo

Bečov nad Teplou - Kladská

1 2 3 4 5

Gryzor Gryzor
Zápisky | Profil
 
Lokalita: Západní Čechy vloženo: 28.06.2007
Komentářů: 2 | Průběžné hodnocení: 2.00 - hodnoceno 5x | shlédnuto: 38468x

foto1

Výletnící a Chodovarská třináctka

foto1

Areál Kladské

foto1

Zájezdní hostinec Kladská

Zobrazit všechny snímky >

Menší nedělní cyklovýlet, byl víceméně plánován jako předdovolenkový zátěžový test nového závěsného nosiče na kola (OBI) a nutno předem podotknout, že jak výlet, tak nosič byly naprosto v pořádku : )

Po drobném ujasnění cíle cesty (jeden z účastníku byl vcelku vyděšen, že se nejede do Bečova u Mostu – 7km od nás, ale do čehosi "nad Teplou" o čemž nikdy neslyšel a co je až někde u Marijánek…) se vyjelo. Během cesty byl kolega uklidněn, že se jedná v podstatě pouze o jízdu z kopce a kolem nepřeberného množství občerstvovacích stanic, takže hodinka a půl jízdy autem z Mostu do Bečova za všeobecného veselí uběhla velmi rychle.

Bečov nad Teplou je krásné městečko schované mezi kopci v oblasti chráněné krajinné rezervace Slavkovský les. Jeho dominantou je bezesporu nádherný hrad a zámek, vystavující známé turistické lákadlo – Relikviář svatého Maura. Bečov a jeho zajímavosti jistě stojí o samostatný detailnější popis i zápis do výletů, ale naším dnešním výletním cílem, byla určena osada Kladská, umístěná mezi rybníky a rašeliništi cca 25km od Bečova.

Do Kladské se z Bečova můžete vydat kolmo několika způsoby. Buď po jedné ze dvou silnic, kterých se můžete držet až na místo, nebo z nich dle odvahy a kondice můžete libovolně odbočit a cestu si ukrátit, či prodloužit po cyklistické trase, nebo po neznačených lesních pěšinách. Silnice se obtížnostně velmi výrazně liší. Od Bečovského nádraží doleva se jedná o snazší variantu, směr přímý obsahuje velmi prudké stoupání a serpentiny a doporučuji jej spíš pro návrat, stejně jako jsme si zvolili my.
Zmíněná levá varianta nabízí příjemné cca 23km dlouhé stoupání po klidné silničce, kde toho během neděle ani moc nejezdí a kterou zdolá i sváteční cyklista. (to neznamená, že se tam dle uvážení nemůžete v tempu pěkně zapotit :) ). Během stoupání zdoláte přibližně 300 metrů převýšení a pokud se odvážíte k nějaké té kapce alkoholu za řidítka, doporučuji cestou v nejbližší vesničce Mnichov, velice příjemnou a chutnou Chodovarskou točenou třináctku.
Z Mnichova následuje opět lehké stoupání do vesničky Prameny a z ní už pak pár minut mezi lesy do Kladské. Lokalita je turisticky poměrně vytížená, takže cestou narazíte na procesí chodců i kolařů, na místě pak není výjimkou ani autobus zahraničních turistů. V nejbližším okolí naleznete řadu naučných stezek (rašeliniště, rybníky…)


Osada Kladská, v současnosti čítající 67 obyvatel, byla vybudována knížetem Otto Friedrich Schönburg – Waldenburg, který zde roku 1873 zakoupil od města Horního Slavkova rozsáhlé lesní území, kde vybudoval lovecký zámeček, fořtovnu, zájezdní hostinec a další budovy a zřídil si zde honitbu. Zajímavostí je, že celý areál Kladské, byl zakoupen knížetem na výstavě ve Vídni, kde byl po ukončení rozebrán, převezen a na Kladské znovu Švýcary postaven.

Samostatnou kapitolou je pak občerstvení, které nelze nezmínit. Pro běžného cyklistu asi nemá smysl se zabývat místním hotelem Garni, kde by své kolo mohli lehce vyměnit za slušnější oběd, takže bude nejspíš jako my, volit mezi Zájezdním hostincem a Mysliveckou restaurací. Na vřelá doporučení jednoho z pochodujících turistů, jsme zvolili Mysliveckou restauraci a usedli na příjemné, kryté letní zahrádce. Prostředí příjemné, obsluha rychlá, výběr ucházející, ceny nikoliv. Pod stokorunu se z hlavních jídel dostanete snad jen s polévkou a borůvkovým koláčem – který mimochodem nebyl špatný, ale 30,- peněz za 10x10cm.. no… Pro ilustraci kombinace hotovky Norská treska s vařeným bramborem, jedním pivkem, instantní kávou a zmíněným koláčem, Vás hravě přehoupne nad 200,- kaček… Příště to vidím spíš na rohlík do baťohu… Všechny zmíněné podniky jsou doslova jeden vedle druhého, takže nic nepřehlédnete a v klidu si vyberete. V nedalekých Pramenech se taktéž nachází občerstvovna, ale během naší návštěvy byla ještě zavřená.
Po obídku a menší relaxaci, jsme vyrazili zpět do Bečova, ovšem po zmíněné druhé strmější a o něco kratší silnici. Z Kladské se na ní dostanete návratem do Pramenů a odsud po zelené turistické směr Nová Ves. Ze zajímavostí cestou ještě minete lokalitu Tři kříže (viz snímek) a pak Vás čeká nádherný a rychlý sjezd až k Bečevskému nádraží, který je odměnou za předchozí táhlá stoupání. Vaše brzdy zde budou náležitě prověřeny :)

Co závěrem? Pokud to nemáte daleko jako my, jedná se v podstatě o příjemnou odpolední vyjížďku, kterou obtížnostně zvládne naprosto každý. Popsaná trasa připíše na vaše cykloměřiče necelých 50km a vy budete bohatší o pár dalších navštívených míst. Okolí Slavkovského lesa je neodolatelné a nabízí nepřeberné množství různých lokalit kam vyrazit.

Přidávám pár foteček z Kladské, nějaký ten odkaz a výletům zdar!

Zajímavost v okolí:

Slavkovský les: www.sweb.cz/slavkovskyles/
Hrad a zámek Bečov: cestujme.cz/becov/
Hrad Loket: www.loket.cz/hrad_loket.php/
Zámek Kynžvart: www.kynzvart.cz/
Klášter premonstrátů v Teplé: www.klastertepla.cz/

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
tento uživatel nemá svojí ikonu, domluvte mu, ať si nějakou opatří!
Wooky - 6. 05. 2009, 18:49

Zdravím, měl bych dotaz na ten nosič kol z OBI.. je to ten na páté ( zadní dveře)dveře u auta ? Nějak k němu nemůžu najít důvěru když vidím tu ( hrachovinu ), ale rád se poučím ze zkušenosti druhých.. opravdu udrží dvě vybavená kola? Udávají max. 40 kg.. děkuji Voky

 
elbunda
elbunda - 8. 07. 2007, 22:04

Chudák Štolík, na tom jeho odpruženém kostitřasu bych to šlapat nechtěl..... Ale na druhou stranu je to určitě lepší než vyjet z Bečova u Mostu :)

 
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.