www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo
 
Tento výlet lze v pohodě absolvovat za půl dne, délka pěšího pochodu nepřesáhne 10 km.

Vyjedeme z Liberce tramvají č. 3 až na její konečnou do Horního Hanychova. Určitě neopomeneme navštívit zdejší infocentrum, které nabízí množství propagačních materiálů a pořádá zde různé výstavky obrázků z Ještědu a Podještědí a pod. Silnice nebo souběžná lesní cesta nás přivede zhruba po 1 km k dolní stanici lanovky. Ta je v současné době jako jediná v ČR provozovaná Českými drahami. Dříve všechny naše lanovky provozovaly ČD (ČSD).

Lanovka slouží veřejnosti od r. 1933, v letech 1971 - 75 byla modernizována. Kyvadlově zde jezdí dvě kabinky, každá pro 35 cestujících. Jízda trvá 4 minuty a překonáme převýšení 400m.
Lanovka jezdí každou celou hodinu od 9.00 do 19.00 (listopad - březen do 18.00), v pondělí dopoledne probíhá údržba, takže jezdí až od 14.00.

Vrchol Ještědu je mimořádným vyhlídkovým místem a jakýmsi kultovním místem Liberečáků. V minulosti byly populární i soutěže ve výstupech na jeho vrchol. Jistá Lilly Flassaková sem během r. 1937 vystoupila 709krát, jiný občan z Hanychova za svůj život stihnul přes 6 000 výstupů. Vyhlídková věž tu stála jen krátce na konci 19. stol. Vzhledem k výborným rozhledovým poměrům jí tu není zapotřebí. Na vrcholu stála od r. 1847 dřevěná Rohanova chata a poblíž ní od r. 1906 mohutný horský hotel. 31.3.1963 při neopatrném rozmrazování vodovodního potrubí vznikl požár a horský hotel lehl popelem. V r. 1964 neopatrností ubytovaných dělníků, pracujících na odstraňování trosek hotelu, vyhořela i Rohanova chata.

Dnešní stavba je dílem architekta Karla Hubáčka a vznikla v letech 1966 - 1973. Budova, vysoká od paty ke špičce anténního nástavce 94 m, skrývá ve svých zdech restauraci, bar, hotel, kavárnu, bar a zázemí pro spojovací techniku - vysílače (více na www.jested.cz/web2005/hot-index-ce.php ). Cenové relace jsou zde vysoké, oko však potěší výhled z kryté haly, která vede okolo celé budovy. Kromě Jizerských hor, Lužických hor s dominantním Lužem, Černostudničního hřbetu, Krkonoš a samozřejmě Podještědí, můžeme za dobrých povětrnostních poměrů vidět až do Prahy.

Když jsme se dost pokochali kruhovým výhledem, sestoupíme po silničce k chatě Ještědka. To bývala ubytovna pro pracující na stavbě nového hotelu na Ještědu, dnes slouží veřejnosti.
Pokračujeme po červeně značené trase zvané Vyhlídková cesta, ikdyž vzrostlé stromy podél ní nám mnoho výhledů nedopřejí. Hezkou podívanou máme za zády - vrchol Ještědu. Asi po 2 km dojdeme k chatě Klubu českých turistů Pláně pod Ještědem. Hospoda tu turistům slouží od r. 1863. Několikrát vyhořela a zhruba v současné podobě ji známe od r. 1926. Za 2. sv. války sloužila německým Hitlerjugend, v letech 1945 - 49 pak naší armádě jako pracoviště vojenské letecké školy (poblíž bylo cvičné letiště); jinak stále slouží turistům, pro které je vítanou zastávkou s příjemným posezením, ať už uvnitř, či na terase. ( www.chataplane.cz/ , též viz moje "hodnocení podniků" ).

Po Hlubockém hřebeni pokračujeme po modré pohodlnou cestou, z níž se otevírají střídavě výhledy k Jizerským horám, na Liberec a Vratislavice, nebo na stranu opačnou, k Českému Dubu a Ralsku, lemované hradbou Lužických hor s vystupujícím vrcholkem Luže. Míjíme pomník česko-německé dělnické manifestace v r. 1870 za sociální pokrok a scházíme k Šámalově chalupě (nezaměňovat s Šámalovou chatou na Nové Louce). Od r. 1864 zde býval hostinec, dnes je otevřeno o víkendech. Volně se pasoucího koně před chalupou asi velice zaujala moje zapálená dýmka, přišel docela blízko a drze si zařehtal, snad abych mu dal také potáhnout. Paní, která vyšla z chalupy nás informovala, že se ho nemusíme bát, ale že je nesmírně zvědavý. Rád by asi svým pyskem propátral naše batohy.

Stále po modré pokračujeme po Rašovském hřebeni, stále s četnými výhledy, k silnici u obce Rašovka. Zde je od letošního června otevřená restaurace V Trnčí, jejíž součástí je i rozhledna. Restaurace nabízí příjemné posezení uvnitř i na terase, pro děti pískoviště a jiné atrakce. Výhled z rozhledny je téměř stejný jako ze silnice před budovou. ( rozhledny.webzdarma.cz/rasovka.htm , též viz „hodnocení podniků“).

Modrá značka pokračuje na zalesněný vrch Javorník. Od r. 1899 zde jako restaurace sloužil obří sud (obdobný jako v Lázních Libverda), přivezený sem z vídeňské výstavy. Vyhořel v r. 1974. Od r. 1924 tu stála i dřevěná rozhledna, ta spadla krátce po 2. sv. válce.

My scházíme po silničce okolo ovčí farmy do asi 1,5 km vzdálených Šimonovic. Odtud jezdí mhd do Liberce, v pracovní dny přibližně každou hodinu, o víkendech řídčeji. Případně můžeme pokračovat na železniční zastávku do Pilínkova (další 2 km).

Výlet lze absolvovat i na kole.

foto1

Ještěd od Liberce

foto1

Ještěd od dolní stanice lanovky

foto1

Ještěd z Vyhlídkové cesty od Plání

foto1

A totéž - jen o minutu později

foto1

Chata KČT Pláně pod Ještědem

foto1

v chatě na Pláních

foto1

restaurace V Trnčí s rozhlednou Rašovka

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006