www.turistickyweb.cz
jméno: heslo: Zapomněl/a jsem heslo
 
Na začátek zimy je optimální kratší trasa. A právě trasa z Adamova do Křtin slibuje dvě zajímavosti v relativně krátkém úseku. Trasu začínáme v Adamově na vlakové zastávce "Adamov zastávka" odkud se vydáme po zelené značce směrem na Babice nad Svitavou. Z Adamovské kotliny tedy stoupáme vzhůru cesta bohužel vede přes sídliště ale s tím jen těžko něco uděláme. Netrvá to dlouho a už jsme v lese. Po půl kilometru lesem se dostáváme k prvnímu rozcestníku k rozcestníku "U sedmi dubů". Z jara a přes léto je to velice pěkné místo teď v zimě to tu své kouzlo ztrácí. Naopak je ale hezčí okolní les. Čím výš se dostáváme tím sněhu v lese přibývá. Kontrasty podzimních barev a čerstvě napadaného sněhu se snad zalíbí každému. K Alexandrově rozhledně je to od Sedmi dubů asi 1km. Bohužel v současné době je rozhledna vzhledem k havarijnímu stavu uzavřena. Můžeme jen doufat že zastupitelstvo města Adamov bude v tomto ohledu konat více než dosavadní uzavření rozhledny. Historii má toto místo bohatou. První dřevěná rozhledna tu stála okolo roku 1860 v roce 1887 zde byla otevřena kamenná rozhledna a dostala název Alexandrova. Ta byla během druhé světové války dosti poškozená v průběhu sedmdesátých let byla opravena a sloužila jako vysílač. Na ochoz se dalo vylézt po žebříku (uvnitř rozhledny je vysílací technika). Žebřík je dnes odřezán.

Od rozhledny se po zelené značce dostáváme do Babic nad Svitavou kde přejdeme na značku červenou a půjdeme k nově otevřené jeskyni Moravského krasu k jeskyni Výpustek. K jeskyni momentálně nevede žádná turistická trasa. U rozcestníku Drátenické jeskyně se vydáme po silnici doleva. Jak už jsem psal jeskyně se stala pátou otevřenou jeskyní Moravského krasu. Dostala se tak do společnosti Punkevní jeskyně Sloupsko-šošuvské jeskyně jeskyně Balcarky a Kateřinské jeskyně. Narozdíl od těchto jeskyní nenabízí téměř žádnou krápníkovou výzdobu. V daleké minulosti zde žili lovci medvědů (asi kolem roku 15000 př.n.l.). První písemné zmínky o jeskyni pochází ze 17tého století. V této době z jeskyně lidé odvezli část krápníkové výzdoby do umělé jeskyně v Lednici. Ve dvacátém století na tom byla jeskyně ještě hůř. Za doby první republiky se zde těžila fosfátová hlína jeskyně byla uměle zvýšena a rozšířena. Roku 1936 zde ministerstvo obrany budovalo podzemní muniční sklad. To se nepodařilo jelikož se uvolňovala daší hlína. V roce 1944 si zde němci zřídili továrnu na letecké motory. Vybudovali zde umělé stropy zazdili veškeré možné východy ven. Po skončení války němci celou jeskyni odstřelili a vypálili. V 60tých letech objekt převzala československá armáda která zde vybudovala podzemní atomový kryt. V současné době patří jeskyně Správě jeskyní Moravského krasu a je od konce října zpřístupněna. Prohlídka trvá asi hodinu. Asi 200m trasy vede přes kdysi tajný vojenský bunkr. U jeskyně je i parkoviště takže toto místo je vhodné i na výlet autem.

Do Křtin je to asi kilometr po silnici. V Křtinách ještě doporučuji shlédnout Kostel Panny Marie. Monumentální stavba vrcholně barokní architektury je význámným poutním místem.

Trasa: Adamov - Babice nad Svitavou - jeskyně Výpustek - Křtiny
Délka: 8.5km

Více fotografií na mém webu turistaky.jaromirklein.net/adamov-jeskyne-vypustek-krtiny.php

foto1

Od sedmi dubů k rozhledně

foto1

Detail zimy :)

foto1

Alexandrova rozhledna

foto1

Cesta z Babic nad Svitavou

foto1

Výpustek - Voj. bunkr - Sál logistiky

foto1

Výpustek - Voj. bunkr - Lékařská ošetřovna

foto1

Výpustek - Voj. bunkr - Telefonní ústředna

foto1

Výpustek - Voj. bunkr - Vzduchotechnika

foto1

Výpustek - Jeskyně - Medvědí síň

foto1

Výpustek - Jeskyně - Krápníková výzdoba

foto1

Výpustek - Jeskyně - Zbytky německého stropu

 
nejnovější komentáře k výletu
Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé! - Zaregistrovat
K tomuto zápisu zatím nebyl přidán žádný komentář!
 
autor: Pecho-it.cz & Foxlea Design & predevším Vy 2006.